„Jurek” zwycięża w Słowenii

przez Administrator | Opublikowano 24 lutego 2016 15:28

Miniony weekend okazał się bardzo dobry dla polskiej kultury górskiej. Główną nagrodę na największym słoweńskim festiwalu zdobył „Jurek”, dokument Pawła Wysoczańskiego poświęcony Jerzemu Kukuczce.

Paweł Wysoczański (fot. Igor Kuster/FGF)

Paweł Wysoczański (fot. Igor Kuster/FGF)

Ostatnie dni to dobre informacje dla polskiej kultury górskiej. Złoty Czekan za całokształt osiągnięć odbierze Wojtek Kurtyka, Grand Prix na festiwalu w Vancouver zdobył film Elizy Kubarskiej i Paweł Wysoczański odebrał Grand Prix w Słowenii.

Festival Gorniškega Filma odbył się już po raz dziesiąty, to największa tego typu impreza w Słowenii. Projekcje filmów odbywają się w kilku miastach – Ljubljana, Celje, Domžale, Ptuj i Krško. W tym roku w 3-osobowym Jury festiwalu znalazła się z Polka Gabriela Kühn.

„Jurek” to dokument o jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii, Jerzym Kukuczce. Paweł Wysoczański pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Grand Prix dla "Jurka"

Grand Prix dla „Jurka”

„Jurek” zdobył już szereg nagród, m.in. Grand Prix na festiwalach górskich w VancouverZakopanem i Popradzie.

Paweł Wysoczański (rocznik 1980) jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych : „Punkt widzenia”, „Nauka latania”, „W drodze”, „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, które były wielokrotnie pokazywane i nagradzane w Polsce i za granicą. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film „Jurek” jest dostępny na DVD w księgarni wspinanie.pl.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn