„Alpejscy wojownicy” – nowa książka Bernadette McDonald

przez Administrator | Opublikowano 20 stycznia 2016 16:38

Ukazała się nowa książka Bernadette McDonald. „Alpejscy wojownicy” to historia kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii, którzy zmienili historię światowego alpinizmu i himalaizmu.

„Alpejscy wojownicy” Bernadette McDonald

W swojej najnowszej książce Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej  „Ucieczki na szczyt”, przygląda się losom kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii  – kraju, którego narodowym symbolem jest góra Triglav – i losom narodu, którego każdy członek musi na tę górę przynajmniej raz w życiu wejść.

Bohaterowie „Alpejskich wojowników” – Aleš Kunaver, Viki Grošelj, Tomaž Humar i inni – docierali znacznie dalej, a ich wyczyny na zawsze zmieniły historię światowego himalaizmu.

Wojtek Kurtyka tak pisze o książce kanadyjskiej autorki:

W książce „Alpejscy wojownicy” Bernadette McDonald ukazuje to tajemnicze pragnienie, które ciągnie wspinaczy ku otchłani, to kuszące królestwo przestrzeni i światła. Lektura jej książki pozwala mi zachować dumę z przynależności do tej ludzkiej wspólnoty nazywanej wspinaczami. 

Książka „Alpejscy wojownicy” jest dostępna (w promocyjnej cenie) w księgarni wspinanie.pl.

***

14bernadette-mcdonald

Kanadyjka Bernadette McDonald (1951) była założycielem Działu Kultury Górskiej w Centrum w Banff. Przez prawie 20 lat sprawowała funkcję dyrektora Festiwalu Filmów Górskich w Banff.

Jako członkini założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego została zaproszona jako mówca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2001 roku, aby zainaugurować Międzynarodowy Rok Gór. W 2006 roku otrzymała w Szwajcarii prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej.

Jest autorką kilku książek o tematyce górskiej, m.in. „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), Alpejscy wojownicy” (2015).

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn