Nagroda im. Waldka Muchy – wielka gala już za dwa tygodnie

przez Administrator | Opublikowano 09 listopada 2015 10:54

Już za dwa tygodnie zostanie po raz kolejny przyznana Nagroda im. Waldka Muchy za najciekawsze osiągnięcia w eksploracji jaskiniowej. W ten sposób chcemy pielęgnować pamięć o wspaniałym człowieku i przyjacielu, który zginął podczas akcji kursowej w Jaskini Nad Kotlinami w Tatrach 3 listopada 2001 roku.

nagroda-im-waldka-muchy-zaproszenie-2015

Decyzją Kapituły nominacje do Nagrody im. Waldka Muchy 2015 otrzymali:

  • wyprawa Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego i Sekcji Grotołazów Wrocław kierowana przez Marka Wierzbowskiego – Hagengebirge 2015 – za konsekwentne odkrywanie nowych ciągów jaskini Ciekawej,
  • grupa EXPLOROMANIA (kierownik Robert Pest) za odkrycie nowej jaskini Sperantei w rumuńskich górach Sureanu,
  • Filip Filar i Michał Parczewski za połączenie jaskiń Mylnej, Obłazkowej i Raptawickiej w Tatrach Zachodnich w System Jaskiń Pawlikowskiego.

Nagroda będzie wręczona na uroczystej Gali w dniu 21 listopada w hotelu Ostaniec w Podlesicach. Tak jak w poprzednich latach składają się na nią dwa elementy:

  • niepowtarzalna statuetka wyłoniona w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach,
  • dotacja na działalność eksploracyjną.

Gościem specjalnym będzie w tym roku znany włoski speleolog Francesco Sauro. Opowie o projekcie realizowanym od kilku lat przez Europejską Agencję Kosmiczną w jaskiniach Sardynii pod nazwą ESA CAVES.

Francesco Sauro

Oprócz współpracy z ESA Francesco z powodzeniem eksploruje jaskinie w różnych częściach świata. W 2014 roku został laureatem nagrody Rolexa za eksplorację jaskiń w kwarcytowym masywie Auyan Tepuis w Wenezueli.

Nagroda Rolex Awards przyznawana jest co dwa lata, od 1976 roku, przez jury złożone z 8 naukowców reprezentujących różne dziedziny i kraje aby uhonorować „Pięciu młodych wizjonerów, którzy mogą zmieniać świat”. Laureaci muszą być w wieku do 30 lat. Ale Rolex Awards to nie tylko prestiż. Wiąże się z nią finansowe wsparcie na dalsze badania w wysokości 50 tysięcy franków szwajcarskich, dlatego starało się o nią ponad 1800 osób.

Francesco od 2009 roku prowadził w Wenezueli wyprawy organizowane przez Towarzystwo Geograficzne „La Venta”. Ich odkrycia to nie tylko najdłuższa na świecie jaskinia w kwarcytach (ponad 20 km), ale też odnalezienie nieznanego wcześniej minerału (rossiantonite) oraz nowego gatunku ryb, żyjącego w izolacji w wodach podziemnych, który może być blisko spokrewniony z podobnymi gatunkami żyjącymi w Afryce.

Galę otwierać będzie pokaz slajdów Grzegorza Kuśpiela pod nazwą „Z Avenem przez świat”.

Więcej o nagrodzie i Gali na stronie www.speleonews.pl.

Serdecznie zapraszamy
Fundacja Speleologia Polska i Speleoklub Aven Sosnowiec

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn