Przejdą i przebiegną 137 kilometrów

przez Administrator | Opublikowano 18 września 2015 15:44

137 kilometrów wokół Kotliny Jeleniogórskiej przejdą i przebiegną uczestnicy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza oraz Biegu Dookoła Kotliny.  Początek tego wydarzenia w piątek, 18 września.

Trasa wiedzie  szczytami czterech pasm otaczających Kotlinę Jeleniogórską: Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Gór Izerskich. Początek i koniec znajduje się w Szklarskiej Porębie przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę. W tym roku – z powodu decyzji Karkonoskiego Parku Narodowego mającej na celu ochronę przyrody – trasa ominie szczyt Śnieżki. Uczestnicy pójdą Drogą Jubileuszową poniżej wierzchołka najwyższej góry Sudetów.

DSC_4560

Przejście odbędzie się po raz dwunasty, a jego celem jest uczczenie pamięci ratowników górskich, którzy w 2005 roku zginęli w lawinie w Karkonoszach: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Pierwszy z nich był pomysłodawcą okrążenia Kotliny Jeleniogórskiej górami i uczestnikiem pierwszego Przejścia w 2004 roku, razem z kolegami z GOPR-u. Nie doszli do celu, ale obiecali sobie, że uczynią to za rok. Niestety, 8 lutego 2005 Daniel zginął w lawinie.

11921675_1877052199187273_5595383120476697263_n

Jego ideę realizują co roku we wrześniu ludzie z całej Polski i innych krajów. Przyciąga ich idea i charakter Przejścia: wolny od komercji i rywalizacji. W Przejściu nie ma klasyfikacji według szybkości dotarcia do celu, nie ma zwycięzców ani nagród. Organizatorami są koledzy zmarłych ratowników z pomocą wielu ludzi – miłośników gór.

Dla tych, którzy chcą się ścigać i lubią konkurować, organizowany jest równolegle Bieg Dookoła Kotliny – na tej samej trasie, z nieco innymi zasadami, klasyfikacją końcową według czasów ukończenia i nagrodami.  Przejście rozpoczyna się w piątek o godz. 20, a Bieg w sobotę o godz. 8 rano. Limit czasu Przejścia wynosi 48, a Biegu – 36 godzin.

3

Jeśli ktoś woli krótszy dystans, może wziąć udział w Połowie Przejścia – początek w sobotę o godz. 20 na Przełęczy Widok, dystans 65 km, limit czasu 24 godziny, koniec wędrówki w Szklarskiej Porębie.  Dla rodzin i innych osób towarzyszących uczestnikom Przejścia, Biegu i Połowy Przejścia, Szklarska Poręba przygotowała Małe Przejście – pełną rabatów wycieczkę na Szrenicę.

IMG_4392

W Przejściu weźmie udział około 400, w Biegu 50, a w Połowie Przejścia – 100 osób.

Zdjęcia z rekonesansu na trasie Przejścia i Biegu oraz z ostatnich przygotowań organizacyjnych. Na zdjęciu zbiorowym wszyscy, którzy pracują przy organizacji tych wydarzeń.

Informacja organizatora

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn