Podsumowanie Akcji Czyste Tatry 2015

przez Administrator | Opublikowano 09 lipca 2015 11:12

IV edycja Akcji Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, odbyła się dniach 3-4 lipca 2015 w Zakopanem. Ambasadorzy, partnerzy i wolontariusze ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji.

W tegorocznej akcji wzięło udział 4000 wolontariuszy. Na tatrzańskich szlakach zebrali – jak do tej pory – najmniejszą ilość śmieci – 440 kg. Ustanowiliśmy również Rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji (góralska parzenica) z surowców wtórnych (26 m długości, 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek).

Wolontariusze_Rafał Sonik_ Kasprowy Wierch_Akcja Czyste Tatry 2015

Ambasadorzy _Dolina Chochołowska_Akcja Czyste Tatry 2015

W trakcie trzech poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry 2012-2014, udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.).

Na szlaku w Dolinie Chochołowskiej i na Kasprowy Wierch wraz z wolontariuszami sprzątali związani z akcją Ambasadorzy: Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Anita Sokołowska, Andrzej Młynarczyk, Anna Kerth, Katarzyna Ankudowicz, Mateusz Janicki, Jakub Zaborski, Joanna Jabłczyńska, Magdalena Małochleb.

Rekord Polski_ najwieksza parzenica_Akcja Czyste Tatry 2015

Wolontariusze _szlaki 4_Akcja Czyste Tatry 2015

Wolontariusze 1_rejestracja 2_Akcja Czyste Tatry 2015

W miasteczku namiotowym wolontariusze mogli odwiedzić m.in.: stoiska TPN i PTTK oraz skorzystać z dwudniowych atrakcji: koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej (Fisz Emade, Filip Mettler, Hatbreakers, Kasia Moś, Piotr Szumlas & Jakub Zaborski, Future Folk i Turnicki), aktywności sportowych, pokazów filmowych (K2. Dotknąć nieba reż. Eliza Kubarska).

Więcej informacji na stronach: www.czystapolska.org.pl i https://www.facebook.com/StowarzyszenieCzystaPolska

KONTYNUACJA PROJEKTU – Lato 2015

Na kolejne, letnie miesiące Stowarzyszenie Czysta Polska przenosi się nad morze. Latem 2015 startuje siostrzany cykl akcji sprzątania na wybrzeżu Bałtyku – wspólnie Barefoot Projekt Czysta Plaża.

BAREFOOT PROJEKT CZYSTA PLAŻA we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska odbędzie się:

  • 11.07 POZNAŃ, Kontener ART , godz. 10.00
  • 18.07 SOPOT, Tropikalna Wyspa, wejście na plażę nr 28 , godz. 10.00
  • 23.07 DĘBKI, Beach Bar Cooler, wejście na plażę nr 19, godz. 10.00
  • 01.08  GDYNIA, Contrast Cafe, godz. 10.00

 INFORMACJA o AKCJI CZYSTE TATRY

Akcja Czyste Tatry – co roku angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Stowarzyszenie Czysta Polska – pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry – podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku – nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego ‘papierka’ – przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło

Akcji – ‘śmiecenie to obciach’ – ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób kontaktu z naturą.

Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.

***

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Informacja Stowarzyszenia Czysta Polska

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn