„K2. Dotknąć nieba” – przed nami premiera nowego filmu Elizy Kubarskiej

przez Administrator | Opublikowano 21 maja 2015 14:19

4 czerwca na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ramach Konkursu Polskiego odbędzie się premiera filmu Elizy Kubarskiej – „K2. Dotknąć nieba”. Reżyserka i alpinistka zabiera do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów, bohaterowie muszą się zmierzyć z pytaniem o granicę i cenę pasji.

Jak czytamy na stronie festiwalu:

Hanna, Łukasz, Lindsay i Chris pokonują drogę do bazy pod K2. Tą samą ścieżką wiele lat temu szli ich rodzice. Bohaterowie starają się zrozumieć ukrytą motywację tamtych himalaistów, ich fascynację niebezpieczeństwem i ryzykiem, która odebrała im życie w katastrofie w 1986 roku. Wspomnieniom towarzyszą materiały archiwalne, współczesne krajobrazy Karakorum i powracające niczym refren ujęcia lodowego kryształu K2.

„K2. Dotknąć nieba” (fot. David Kaszlikowski/HBO)

„K2. Dotknąć nieba” (fot. David Kaszlikowski/HBO)

Dokument jest koprodukcją HBO Europe i Wajda Studio, powstał także przy udziale Inselfilm Produktion, Braidmade Films i Vertical Vision Film Studio, ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Servus TV.

„K2. Dotknąć nieba” to poruszający dokument, który stawia pytania o cenę pasji, o trudne wybory, o to, co w życiu ważne. Podczas wyprawy do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów próbują zmierzyć się z przeszłością. 

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato”. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay Tullis i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. 

Eliza Kubarska, reżyserka i jednocześnie narratorka filmu jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie najważniejsze pytania: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziecko? W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Dużym atutem produkcji są spektakularne zdjęcia Radosława Ładczuka. Autorem fotosów jest alpinista i fotograf – Davida Kaszlikowski. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka. K2 – czytamy na stronie HBO.

Na planie „K2. Dotknąć nieba” (fot. David Kaszlikowski/HBO)

Na planie „K2. Dotknąć nieba” (fot. David Kaszlikowski/HBO)

Reżyserka Eliza Kubarska jest autorką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych „Co się wydarzyło na wyspie Pam” i „Badjao. Duchy z morza”.

Premiera telewizyjna dokumentu „K2. Dotknąć nieba” odbędzie się w niedzielę 14 czerwca o godz. 22:05 w HBO. Festiwalowa premiera filmu odbędzie się w Kinie Kijów.Centrum, 4 czerwca, o godz. 15:00. Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.krakowfilmfestival.pl.

Źródło: HBO, Krakowski Festiwal Filmowy

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn