Dean Potter nie żyje

przez Administrator | Opublikowano 18 maja 2015 13:08

Dean Potter, jeden z wielkich amerykańskiego i światowego wspinania, zginął w wypadku podczas skoku BASE.

Dean Potter (fot. deanpotter)

W wypadku zginął również drugi skoczek – Graham Hunt. Wypadek miał miejsce w Yosemite w sobotę, 16 maja. Potter i Hunt wystartowali z Taft Point (punkt widokowy naprzeciwko El Capitana). O godzinie 21, gdy nie skontaktowali się przez radio zostały zaalarmowane służby Parku. Poszukiwania, w których wzięło udział 100 osób rozpoczęto następnego dnia rano. Zwłoki skoczków zostały odnalezione przez helikopter.

43-letni Potter to jeden z najwybitniejszych amerykańskich wspinaczy. Ma na swoim koncie wyjątkowe przejścia w Yosemite i Patagonii, także solowe. O wspinaczkowych dokonaniach Pottera przeczytacie w obszernym artykule: Dean Potter – gwiazda V KFG:

Ameryka usłyszała o Deanie Potterze w 1998 roku, kiedy „Climbing” opublikował news o lokalsie, który w okolicach Moab (stan Utah) wyraża bunt przeciwko spitowaniu pięknych linii miejscowych rejonów, pokazując, że można „inaczej”. Owo „inaczej” oznaczało w tym przypadku żywce na drogach – często robione „od dołu”, bez rozpoznania linii ze zjazdu. W ten sposób Potter powtórzył, a także wytyczył (!) kilka linii o trudnościach, przekraczających 5.13 (7c+) w rejonie Mills Creek.

Potter był też wybitnym skoczkiem base i wingsuite, slacklinerem. Specjalistą od łączenia sportów ekstremalnych. Przypomnijmy, że był prekursorem freebase, i dodajmy jednym z nielicznych ludzi uprawiających tę wymagająca dyscyplinę łączącą wspinanie solo i base jumping.

Potter wielokrotnie balansował na krawędzi ryzyka, w tym krótkim filmie, nakręconym dwa lata temu mówi o swoim podejściu do śmierci.

Jego śmierć to ogromna strata dla amerykańskiej społeczności wspinaczkowej.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn