„Jurek” – film o Jerzym Kukuczce ukazał się na DVD

przez Administrator | Opublikowano 29 kwietnia 2015 10:17

Na DVD ukazał się film „Jurek” poświęcony Jerzemu Kukuczce, jednemu z najbardziej uznanych na świecie himalaistów. Film swoją kinową premierę miał jesienią 2014 roku. „Jurek”, którego reżyserem jest Paweł Wysoczański zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver.

Jurek (Paweł Wysoczański)

Jerzy Kukuczka urodził się w Katowicach, zginął na południowej, niezdobytej wcześniej ścianie Lhotse. Paweł Wysoczański nie buduje swoim filmem kolejnego pomnika – opowiada o człowieku, który krok po kroku zmierzał na szczyt. Przywołuje rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów, które składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80 oraz opowiada o czasach, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie.

Duża część archiwaliów znajdujących się w filmie pochodzi z rodzinnego archiwum domowego, a także od przyjaciół Jurka Kukuczki – osób, z którymi się wspinał. Jednym z nich jest Tadeusz Piotrowski – to z nim Kukuczka w 1985 roku zdobył Nanga Parbat, a także wspólnie wytyczył na K2 „Polish Line”. Piotrowski w latach osiemdziesiątych był prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Paweł Wysoczański (rocznik 1980) jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych : „Punkt widzenia”, „Nauka latania”, „W drodze”, „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, które były wielokrotnie pokazywane i nagradzane w Polsce i za granicą. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn