W Szczyrku odbył się V Festiwal Górski Wondół Challenge

przez Administrator | Opublikowano 27 marca 2015 12:18

W weekend 21-22 marca w Szczyrku odbył się V Festiwal Górski Wondół Challenge 2015, którego organizatorem był Zarząd Główny GOPR i Fundacja Radan. Festiwal wsparła TATRA – sponsor GOPR od 2009 roku.

Publiczność

Już po raz piąty w Szczyrku spotkali się pasjonaci gór, wspinaczki oraz ratownicy górscy i himalaiści najwyższego światowego szczebla. Frekwencja dopisała – na imprezie pojawiło się prawie 900 gości. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął tradycyjny bieg po górskich stokach, w którym udział wzięli profesjonaliści: ratownicy GOPR oraz amatorzy – miłośnicy sportowych zmagań. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dyskusja na temat sportów freeridowych oraz pokazy ratownictwa górskiego z użyciem helikoptera.

Goście festiwalu spotkali się z Januszem Gołąbem – jednym z najbardziej utytułowanych polskich alpinistów i himalaistów. Gołąb był członkiem legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który w latach 90. dokonał serii najznakomitszych wspinaczek w historii polskiego alpinizmu, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na północnej ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie przejście drogi Piola-Ghilini na północnej ścianie Eigeru. Jest też pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I.

Janusz Gołąb

Podczas panelu „Góry kształtują siłę charakteru”, którego sponsorem była marka TATRA, Janusz Gołąb mówił m.in. o pokonywaniu kolejnych etapów w drodze na szczyty. Opowiadał też o tym, jak pasja i miłość do gór budowały jego osobowość. Szacunek, zaufanie i siła charakteru to cechy, które góry kształtują w człowieku. To do tych cech odnosi się marka Tatra, która – ze względu na swoje korzenie – jest nierozerwalnie związana ze światem gór.

Rekordową frekwencją cieszyły się spotkania ze znakomitymi himalaistami: Jackiem BerbekąJackiem Jawieniem oraz słynnymi już podróżnikami: zdobywczynią Korony Ziemi, redaktor naczelną polskiego wydania National Geographic Martyną Wojciechowską i Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy kajakiem przepłynął Atlantyk.

Jacek Jawień

Aleksander Doba

Festiwal okazał się wielkim sukcesem. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję Festiwalu Wondół Challenge.

Anna Godzisz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn