“Rowertour”, kwiecień nr 4 (86) 2015

przez Administrator | Opublikowano 30 marca 2015 12:21

W kwietniowym magazynie “Rowertour” m.in. nowe rowerowe szlaki po Polsce, wyprawa do Chile i Argentyny, przegląd rowerów trekkingowych i rowerowych koszulek.

Rower makieta

na szlaku
Z Krakowa w Beskidy
Wyprawa z 17-letnim synem ma swoje uroki. Różnica wieku przekłada się na rozpiętość oczekiwań. Za każdy kilometr asfaltowej drogi Czarek domaga się kilometra w terenie. Im asfalt gładszy, tym teren ma być, według niego, trudniejszy. Noclegi najlepiej na dziko, a co zaoszczędzimy, to „wydamy na jedzenie!”. Trasa wyprawy, na którą się wybieramy, ma prowadzić z Krakowa przez Beskidy, wzdłuż granicy, do Żywca.
Wałbrzych i okolice
Przekręcam kilka razy korbami, wjeżdżam do centrum Żarowa. Liczba sklepów spożywczych na jednego mieszkańca należy tu chyba do najwyższych w Polsce. Małe i większe, rodzinne i sieciowe – jeden na drugim. Wybieram jeden z nich, kupuję drożdżówki, jakieś picie, siadam na ławce przy głównym skrzyżowaniu. Jeszcze nie wiem, dokąd dziś pojadę. Wiem tylko, że na południe.
Poznań – Działdowo
Kocham morze. Niestety, mieszkając na południu Polski, rzadko mogę się cieszyć jego widokiem. Bałtyku nie mogło więc zabraknąć na trasie naszej wyprawy. Miał on być jednak wisienką na torcie, gdyż podróż przez Polskę rozpoczęliśmy w Poznaniu, niejako wracając do miejsca, w którym rok wcześniej kończyliśmy przygodę z rowerami. Niezwykły krajobraz pojezierzy miał prowadzić nas w kierunku wybrzeża.
Północne Czechy
A może by tak znowu wpaść do naszego południowego sąsiada? Wszak wszystkie dotychczasowe wypady do Czech zapisały się na liście wojaży udanych. Otwieramy więc mapę w celu znalezienia białej plamy. Z lenistwa i braku czasu penetrujemy wzrokiem najbliższą, to jest północną część kraju. Po chwili zapada decyzja. Nazwa „Czeski Raj” jest tak zachęcająca, że nie mamy żadnych wątpliwości.
Wzdłuż Dunaju
Ostatnio pojechaliśmy wzdłuż Wisły, a gdzie jedziemy w tym roku? Jakie znasz ciekawe rzeki w Europie? Hm… Może Dunaj? Od tego wszystko się zaczęło. Tak wpadliśmy na pomysł wyprawy, która zmieniła nasze życie. A dzięki idei popedałowania rowerem wzdłuż Dunaju powstała ekipa The Rolling Wheels. W 30 dni chcieliśmy przejechać na rowerach trzy tysiące kilometrów, zwiedzić siedem krajów oraz cztery europejskie stolice.
wyprawa numeru
Chile i Argentyna
Niemal trzymiesięczna, samotna przeprawa przez jeden z najbardziej nie przystępnych rejonów Ameryki Południowej to największa przygoda mojego życia. Ponad dwa tysiące kilometrów przejechanych rowerem i dodatkowe pięć – autobusami oraz stopem. Znajomi wciąż pytają, skąd zaczerpnęłam odwagę, a ja rozkładam ręce. Lubię wyzwania – odpowiadam.
rowerowa baza podjazdów > Bieszczady: Radziejowa i Jabłońska Góra
Zeszłoroczną majówkę spędziłem w Bieszczadach, dzięki czemu mogłem się zorientować, w jakim stanie są tamtejsze drogi. W bieżącym odcinku rowerowej bazy podjazdów chciałbym zaproponować dwie drogi, które ze względu na walory krajobrazowe i jakość asfaltu warto odwiedzić. Obie trasy zaczynają się w położonym nad rzeką Hoczewką Baligrodzie.

Ponadto w kwietniowym magazynie „Rowertour”
przegląd > rowery trekkingowe za 2700-3200 złotych
Powyższa kategoria cenowa rowerów trekkingowych plasuje się nadal poniżej średniej krajowej brutto, jednak pozwala wymagać od prezentowanych modeli jakiegoś smaczku: w jednych rowerach to świetne hamulce, w innych amortyzator czy napęd… Za trzy tysiące złotych nie można mieć wszystkiego, ale te jednoślady zdecydowanie budzą emocje!
poradnik > koszulki rowerowe
Czy tak banalna rzecz jak koszulka może mieć wpływ na przyjemność z jazdy rowerem? Oczywiście, i to nie mały. Jazda rowerem to ten rodzaj wysiłku, który u większości osób wywołuje mniej lub bardziej mocne pocenie się. Przeglądając oferty producentów profesjonalnej odzieży rowerowej, można odnieść wrażenie, że tyle koszulek, ile gustów i preferencji.
styl życia > veloblogi
Coraz powszechniej dostępny internet wywrócił do góry nogami tę uświęconą przez pokolenia wszelakiej maści podróżników tradycję, że nieodzownymi elementami ekwipunku były notes i długopis oraz aparat fotograficzny. Nowe techniki przekazu informacji sprawiły, że coraz częstszą formą komunikacji podróżników z odbiorcami swych wrażeń są internetowe blogi.
styl życia > Karol Werner
Przejechał rowerem ponad 40 000 kilometrów. Z perspektywy siodełka Karol Werner zobaczył 27 państw, które uwiecznił na 25 000 fotografii. Prowadzi jeden z najpopularniejszych podróżniczych blogów w Polsce – kolemsietoczy.pl, na którym prezentuje relacje z wypraw oraz praktyczne porady dla podróżników. Ostatnio wydał książkę „Kołem s ię toczy”.
rower w mieście > Bike Cafe
Przyjaciele radzili: wyjedź z tym na Zachód. Nie posłuchał. Marcin Łojewski został w
Polsce i stworzył sieć rowerowych kawiarni, w których serwuje wyśmienitą kawę. Pomysł chwycił. Bike Cafe można spotkać w Toruniu, Warszawie, Trójmieście, Kielcach, Poznaniu, we Wrocławiu. Pierwsza rowerowa kawiarnia wyjechała na ulice Poznania w czerwcu 2012 roku, a rok później – Warszawy. Potem lawina ruszyła. Dziś jest ich w całej Polsce już 17.
korespondencja > Namibia – część III
Po opuszczeniu Usakos pokonujemy rozległe połacie głębokich piasków, przekraczamy koryta wyschniętych rzek, w pobliżu których rosną potężne drzewa. To jest Afryka, jakiej obraz nosiłem w sobie od dziecka. Jest naprawdę gorąco, chyba po raz pierwszy tak dotkliwie odczuwamy dyskomfort z tego powodu. Opustoszała droga prowadzi nas ku podnóżom gór Erongo.
Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
kalejdoskop
felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn