Już 8 lutego rusza Montane Yukon Arctic Ultra Race – najtrudniejszy wyścig wytrzymałościowy na świecie

przez Piotr Turkot | Opublikowano 03 lutego 2015 12:18

Montane Yukon Arctic Ultra (tzw. MYAU), uważany za jeden z najtrudniejszych wyścigów wytrzymałościowych na świecie, rozpocznie się już 8 lutego br. Jego trasa podąża tropem legendarnego wyścigu psich zaprzęgów Yukon Quest z Whitehorse do Dawson na terytorium Jukon w Kanadzie.

Udział w nim biorą biegacze, rowerzyści oraz narciarze biegowi. Każdy z nich może sprawdzić się na jednym z czterech dystansów: klasycznego maratonu, 100 mil, 300 mil lub 430 mil. Ci którzy decydują się podjąć wyzwanie są zdani wyłącznie na siebie.  Topniejący śnieg oraz przygotowanie posiłków jest częścią gry, dlatego Primus, szwedzki producent kultowych kuchenek do gotowania w terenie, został Oficjalnym Dostawcą Paliwa podczas wyścigu.

Utskrift

MYAU jest często nazywany “najzimniejszym i najtrudniejszym ultramaratonem na świecie”. Uczestnicy nie tylko mają do pokonania ogromne odległości, ale muszą mierzyć się ze zmieniającą się pogodą, wiatrem i temperaturami dochodzącymi do -50° C  – zdarza się, że mróz sprawia, że wyścig zostaje przerwany lub odwołany. Manager Marketingu Primusa Johan Sollenberg mówi: „Yukon Arctic Ultra jest niezwykle trudny. Warunki sprawiają, że głównie Primus czuje się tu jak w domu.”

MYAU_action-www

Jako Oficjalny Dostawca Paliwa, Primus zapewni uczestnikom naboje gazowe LPG lub w chłodniejszych warunkach, biały gaz. Będzie to także kolejny test dla nowego gazu zimowego szwedzkiej firmy, którego sekretem jest Vapor Mesh – specjalny, chłonny papier, który wyścieła wnętrze naboju gazowego LPG. Zwiększa on powierzchnię, z której ciecz gazowa może odparować pod ciśnieniem. Dzięki temu, może on być stosowany w temperaturach poniżej -20°C, a nie od -12°C jak w przypadku konwencjonalnych kanistrów.

Ładunki PRIMUS WinterGas 230 i 450

Ładunki PRIMUS WinterGas 230 i 450

Zawodnicy MYAU otrzymają paliwo bezpłatnie oraz będą mogli wypożyczyć kuchenki Primus od organizatorów. Dyrektor wyścigu, Robert Pollhammer mówi: “W przeszłości zdarzało się, że uczestnicy regularnie przybywali bez kuchenki, ponieważ została ona skonfiskowana jako przedmiot niebezpieczny podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku lub wyjeżdżali bez nich z  Whitehorse.

Kuchenka PRIMUS OmniLite Ti

Kuchenka PRIMUS OmniLite Ti

Współpraca z Primusem, dzięki której możemy wynająć w każdej chwili uczestnikom kuchenki Primus OmniLite Ti to nie tylko wygodne dla nich rozwiązanie, ale także ważny element bezpieczeństwa zawodników.”

Najbliższy Mountain Yukon Arctic Ultra rozpocznie się 8 lutego 2015 roku w Whitehorse. Postępy zawodników na trasie można śledzić dzięki systemowi life tracking dostępnym na www.arcticultra.de.

Więcej informacji o Primus na www.primus.eu.

———–

O firmie Primus
Szwedzka firma Primus tworzy produkty outdoorowe od 1892. Były one testowane podczas ekspedycji przez takich pionierów jak  Fridtjof Nansen, Roald Amundsen oraz Sir Edmund Hillary. Obecnie Primus znany jest z niezawodności, bezpieczeństwa oraz innowacyjności swoich produktów, które pozwalają cieszyć się z outdoorowych przygód –  zarówno tych mniejszych, jak i większych. Głównym celem firmy jest tworzenie produktów przyjaznych dla środowiska, łatwych w użyciu oraz bardzo lekkich. Primus AB z siedzibą w Solna (Szwecja), jest częścią grupy Fenix Outdoor AB. Blisko 90% produktów Primus sprzedawane jest w ponad 70 krajach na całym świecie.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn