Magazyn „n.p.m.” – grudzień 2014 r.

przez Administrator | Opublikowano 24 listopada 2014 16:31

W grudniowym numerze „n.p.m.” prawie wszystko o Śnieżce – Królowej Sudetów i najbardziej wietrznej górze Europy. W magazynie znajdziecie ciekawostki, reportaż o ludziach z nią związanych i opisy najciekawszych wejść.

Poza tym relacja z Gran Paradiso, opowieść o trekkingu w Himalajach pióra Agnieszki Bieleckiej, wędrówka po Górach Dynarskich na Bałkanach oraz do Doliny Kieżmarskiej po słowackiej stronie Tatr. A na deser Pieniny i Jura Krakowsko-Częstochowska. Ruszają także zapisy na X Biwak Zimowy „n.p.m.”, którego gościem specjalnym będzie Edurne Pasaban, pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum. Szczegóły imprezy, która po raz pierwszy odbędzie się w schronisku Jagodna w Górach Bystrzyckich, w najnowszym numerze „n.p.m.”.

npm

Była wyższa niż Mont Blanc Chyba niełatwo być Czechem. Za granicą śmieją się z twojego języka, nie masz dostępu do morza, swoim najwyższym szczytem musisz się dzielić z sąsiadem, a w dodatku ma on jedynie nieco ponad 1600 m n.p.m. Pocieszyć się można jedynie tym, że to Królowa Sudetów – Śnieżka. I właśnie to jej poświęcamy w grudniowym numerze kilkanaście stron.

Podobno przy odrobinie szczęścia i sprzyjającej pogodzie z jej szczytu można zobaczyć miejsca oddalone o 200 kilometrów. Niestety, tak idealna pogoda na tej górze zdarza się naprawdę rzadko. No ale trudno się dziwić, kiedy przez 306 dni w roku występuje tu mgła, a przez ponad 170 zalegają śnieg i gęste chmury. O jej urokach opowiadają m.in. Wojciech Zwolski – kierownik Obwodu Ochronnego „Śnieżka”, Piotr Krzaczkowski – szef Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa, które znajduje się na wierzchołku góry oraz Jadwiga Kamińska przewodniczka sudecka. Prezentujemy także siedem możliwości zdobycia Śnieżki od strony polskiej, w tym najpiękniejszą – Doliną Łomniczki, najłatwiejszą – od świątyni Wang przez Samotnię i Dom Śląski oraz najbardziej odludną przez Sowią Dolinę.

Prawie wszystko o Śnieżce w grudniowym “n.p.m.”.

Nauka chodzenia po rzeceHimalaistka Agnieszka Bielecka tym razem nie pisze o górach wysokich, ale o trekkingu dostępnym dla zwykłych miłośników gór. Zaprasza wszystkich do Doliny Zanskar, gdzie można przeżyć przygodę na wysokości 3500 m n.p.m. Jedną z atrakcji jest na pewno wędrówka zamarzniętą taflą rzeki. Himalaje są dostępne dla każdego.

Droga przez piekło do raju – Gran Paradiso to nie jest szczególnie wymagający czterotysięcznik. Ale wystarczy wybrać się w Alpy Graickie inną porą roku niż środek lata i zaczyna się wielkie wyzwanie. Michał Majcherczyk nigdy nie planował wejść na ten szczyt. To nie była góra jego marzeń ani poważne wyzwanie. A jednak Gran Paradiso (4061 m n.p.m.) może do siebie przyciągnąć. – „Ale zanim ten Wielki Raj wpuścił mnie na swój wierzchołek, przeciągnął mnie przez piekło i nauczył pokory” – pisze o swoich trzech próbach wejścia.

Moda na dwie pory roku – Taki klasyk nigdy nie wychodzi z mody. Pasuje każdemu, niezależnie od pory roku. Biel z nazwy kontrastuje z czernią ścian, a zieleń stawów wabi kolejnych wielbicieli kroju. Szycie na miarę zaczyna się przy pierwszym śniegu, gdy szlaki powyżej schronisk zastygają w zimowym śnie. Wtedy właśnie jakość wykończenia i doskonały materiał czynią zeń tatrzańskie haute couture. Zapraszamy w Dolinę Kieżmarską po słowackiej stronie Tatr. Spacer nad Zielony Staw i Białe Stawy nawet jesienią może być niezapomniany.

A ponadto:

Za siódmą górą, za siódmą rzeką – Góry Dynarskie zdobywają wśród polskich miłośników wędrówek coraz większą popularność. Zapraszamy do Bośni Hercegowiny. Jednym z celów jest góra Maglić (2386 m n.p.m.).

Nikomu się nie spieszy – Po kilku miesiącach przerwy ponownie zachęcamy do wędrówki w Pieninach. Tym razem ruszamy z Krościenka, ale zamiast wchodzić na Trzy Korony, schodzimy z przełęczy Chwała Bogu do Wąwozu Szopczańskiego i schroniska w Sromowcach Niżnych. A dalej kierujemy się na Słowację i przez Leśnicę docieramy pod górującą nad Szczawnicą Palenicę.

Gdzie jest skarb komesa? – Ile w sumie jest dolinek jurajskich? Kamila Gruszka od czasu do czasu zadaje sobie to pytanie, ale dotychczas nie znalazła na nie jednoznacznej odpowiedzi. Czy istnieje spis, z którego można by wykreślać kolejne odwiedzone wąwozy, jary i kotliny? Zapraszamy na jesienny spacer w Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Zimowy Broad Peak to moja najważniejsza wyprawaW „n.p.m.” także rozmowa Doroty Rakowicz z Karimem Hayatem, pakistańskim himalaistą. Uczestnik zimowej wyprawy na Broad Peak opowiada o swojej przygodzie w Karakorum.

Tako rzecze BabulaKuba Terakowski tym razem rozmawia z Martą Smoczyk, gospodynią schroniska PTTK w Komańczy. Kto myśli, że kierowanie schroniskiem to sama przyjemność, szybko wyprowadzamy z błędu.

X Jubileuszowy Biwak Zimowy „n.p.m.” – Na łamach magazynu także szczegóły naszej edukacyjnej imprezy, która od 20 do 22 lutego 2015 r. odbędzie się w schronisku Jagodna w Górach Bystrzyckich. Gościem specjalnym będzie Edurne Pasaban, pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum. Zapisy ruszyły 17 listopada i trwają do 14 grudnia br. Wszystkie informacje znajdziecie w grudniowym „n.p.m.”.

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn