Grudniowy magazyn “Rowertour”

przez Administrator | Opublikowano 28 listopada 2014 11:19

Najnowszy magazyn “Rowertour” już dostępny, a co w środku?

Nagroda Rowertouru 2014
Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń w konkursie o Nagrodę Rowertouru 2014, wyboru najlepszych dokona Kapituła Konkursowa. Już teraz zapraszamy na Galę Nagrody „Rowertouru”, która odbędzie się 24 stycznia 2015 roku, godz. 14, aula AWF, ul. Królowej Jadwigi 27/39 w Poznaniu. Dla uczestników spotkania przygotowujemy wiele atrakcji. Będą warsztaty dla majsterkowiczów, multimedialne prezentacje, konkursy z nagrodami. Gorąco zapraszamy!

Rower makieta

wyprawa numeru
Kanada
Geograficzna zagadka – co to za kraj, który z jakichś powodów przegrywa z turystycznymi pewniakami z Azji czy Ameryki Południowej? Jego przyroda także oszałamia, a czasem nawet przeraża – niedź wiedzie, łosie, lodowce, lasy deszczowe i fiordy? To Kanada! Północ Ameryki Północnej, gdzie można podziwiać dosłownie każdy rodzaj krajobrazu, od arktycznego, nietkniętego ludzką ręką, po ciągnące się winnice.
na szlaku
Ze Świnoujścia do Gdańska
Skrząca w słońcu tafla zamarzniętego morza, zmrożony śnieg skrzypiący pod kołami i bajeczne formy z lodu i szronu uformowane na granicy plaży i lądu. Namiot szarpany wiatrem, który wtłacza mróz i śnieg do śpiwora. Arktyka? Nie, zima nad naszym Bałtykiem. Jadąc na kilka dni, warto mieć na uwadze, że warunki zimą nad morzem potrafią zmienić się bardzo szybko, zwłaszcza gdy wpadnie z wizytą układ niżowy.
Góry Świętokrzyskie
Góry czy „góry”? Nietrudno natrafić na ironiczn y cudzysłów w odniesieniu do Gór Świętokrzyskich. Według nazewnictwa geologicznego, rejon ten zasłużył sobie jedynie na miano wyżyny. Szczyty to raczej garby, które wznoszą się nieco ponad 600 metrów. Gdy mijam okoliczne wzniesienia i wioski, nie potrafię jednak ukryć swojego zachwytu.
Z Giżycka do Poznania
Według internautów to najpiękniejsze miejsce w Polsce. Ba! W Europie, a i na świecie całym piękniejszych od Mazur miejsc niewiele znajdziecie. Nie jestem tu pierwszy raz, a jednak czuję tę samą siłę piękna, jaka towarzyszyła pierwszemu przyjazdowi tutaj w czasach, kiedy na stację Olecko wtaczał się powolutku pociąg osobowy…
Bory Tucholskie i Kaszuby
Jeden park narodowy, cztery parki krajobrazowe, wszystkie rodzaje dróg – robimy rowerowe kółko po re gionie, którego nie znamy. Trzeba było wstać bladym świtem, żeby zdążyć załadować rowery na pociąg do Bydgoszczy. Upał się wzmaga. Za otwartymi oknami ciemnożółto i zielono, miły przewiew.
Jeziora: Nezyderskie, Balaton i Vransco
Wakacje planujemy zwykle w listopadzie. Rowery nie zawsze grają rolę pierwszoplanową, ale staramy się, aby zawsze była to rola oscarowa. Najlepiej, żeby na tych wymarzonych wakacjach było słońce, woda… i żeby można było pojeździć rowerami. Na miejsce wypoczynku wybraliśmy okolice trzech największych jezior w trzech europejskich krajach: Nezyderskiego w Austrii, Balatonu na Węgrzech i Vransco w Chorwacji.
Dookoła Zatoki Fińskiej
Gdy wylądowałem z rowerem w Helsinkach, był koniec kwietnia i piękna pogoda. Niestety, następnego dnia, miasto wyg lądające w słońcu tak apetycznie, w deszczu zmieniło się w niestrawną porcję cyklo-turystycznego tortu. Stolica, która pod modrym niebem wydawała się wesoła i jasna, pod chmurami stała się smutna i ciemna.
rowerowa baza podjazdów > Pogórze Izerskie: Wzgórza Radomickie
Podczas jednego z zimowych wyjazdów zajrzałem na Pogórze Izerskie, a zwłaszcza do jego wschodniej części, objętej ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na zboczach opadających w tę dolinę wytyczono bowiem kilka podjazdów, atrakcyjnych zarówno pod kątem treningowym, jak i widokowym. Owe szosy ulokowane są na Wzgórzach Radomickich i zbiegają się na kopule szczytowej Wietrznika.
Ponadto w grudniowym magazynie „Rowertour”
rowerowa przychodnia lekars ka > wizyta u chirurga naczyniowego
Czy między ruchem na rowerze a innymi jego formami jest jakaś zasadnicza różnica? Czy jeśli jeździ się na rowerze od najmłodszych lat, to na starość będzie się miało zniszczone stawy, a do tego żylaki na nogach? Czy osoby z chorobami naczyń nie powinny wsiadać na rower? Na te i na inne pytanie odpowiada prof. dr hab. Marcin Gabriel – specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, który na rowerze jeździ głównie turystycznie.
poradnik > chroń głowę zimą
 „Najwięcej ciepła ucieka przez głowę” czy „Załóż czapkę” – chyba każdy z nas słyszał w dzieciństwie te słowa. Dla większości z nas czasy beztroskiego dzieciństwa minęły i już sami musimy dbać o siebie i swoje zdrowie. A tym samym o to, by nasza głowa była odpowiednio osłonięta przed zimnem, wiatrem i opadami. Na rowerze zadanie to jest nieco utrudnione.
poradnik > jak rozumieć opisy ubrań turystycznych?
Laikowi trudno przedrzeć się przez gąszcz informacji o membranach, laminatach, soft shellach i innych cudach nowoczesnego przemysłu odzieżowego podczas kupowania ciuchów do włóczęgi rowerowej. Dlatego też przygotowaliśmy przewodnik po zawiłych terminach stosowanych w opisach odzieży outdoorowej.
styl życia > Rafał Gręźlikowski
Rafał Gręźlikowski jest niepełnosprawnym sportowcem po amputacji nogi na wysokości uda, do której doszło w wyniku walki z nowotworem. Był  między innymi mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w biegu na 200 metrów oraz w kulturystyce. Kilka lat temu porzucił sport wyczynowy na rzecz turystycznych wypraw rowerowych. Najwię kszą pasją Rafała są zamki, które najchętniej zwiedza na rowerze – też wydał książkę „Zamki, ruiny i legendy”.
galeria > Chiny Zachodnie – pustynia Takla Makan
W tym wyjątkowym miejscu urzekło nas dosłownie wszystko. Ludzie, ich zwyczaje, kultura. Zachwyciły nas krajobrazy. Wracamy tu już po raz kolejny. Jednak po raz pierwszy na rowerach. Chiny Zachodnie potrafią nieźle dać w kość. Są trudne językowo, kulturowo, klimatycznie. Odległości pomiędzy miejscowościami są ogromne, ich pokonanie zajmowało nam po kilka dni.
korespondencja > Australia
Minął kolejny rozdział naszej wyprawy. Po ośmiu miesiącach podróżowania po Azji opuszczamy, z łezką w oku, ten magiczny kontynent i po dwuipółgodzinnym locie znajdujemy się w mieście Darwin w północnej Australii. Przed przyjazdem tutaj wyobrażaliśmy sobie, że to najniebezpieczniejszy kontynent na Ziemi. Znajomi ostrzegali nas przed jadowitymi wężami, pająkami zabójcami, krokodylami ludojadami, meduzami, żabami…
Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
kalejdoskop
nowości
komiks > Max Siodełko kręci
felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn