Góry Stołowe zimą otwarte dla biegaczy

przez Administrator | Opublikowano 05 listopada 2014 10:41

Biegi górskie coraz śmielej wkraczają w czas zarezerwowany do tej pory dla posezonowego odpoczynku i roztrenowania. W przyszłym roku debiut zaliczy kilka imprez zimowych.

Dla biegaczy Góry Stołowe, to przede wszystkim Supermaraton Gór Stołowych – kultowa impreza, która od 5 lat zagościła w tym skrawku Polski, ozdobionym w sposób niezwykły fantastycznymi kształtami skalnymi. Impreza ma limit pięciuset zawodników, który wyczerpuje się w przeciągu 40 minut od otwarcia.

styczeń2014 047

Ci sami organizatorzy sprawili, że od przyszłego roku Góry Stołowe będzie można przebiec również zimą. 31 stycznia wystartuje pierwsza edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych – trasa liczyć będzie 21 km – w całości po polskiej stronie gór. Start tradycyjnie przed Schroniskiem PTTK Pasterka, potem chwila biegu przez łąki, by „spaść“ kilkaset metrów niżej, potem z trudem wspiąć się z powrotem (latem ten właśnie odcinek biegacze wspominali z wyjątkową czułością). Dalej trzeba napierać w kierunku Błędnych Skał, by zakończyć morderczym podejściem po 665 schodach do Schroniska PTTK na Szczelińcu. Cała trasa ma niemalże 1000 metrów sumy podejść. Dla tych, którzy bywają tutaj latem – cała trasa półmaratonu – to ostatnie 21 km trasy letniej imprezy.

ZPGS_1

Park Narodowy Gór Stołowych, który zgodził się na zimową edycję, ustalił jednocześnie limit zawodników na 350 startujących, z czego tylko 300 będzie mogło zapisać się w otwartej rejestracji, która rozpocznie się o północy z 14. na 15. listopada.

Swój start już zapowiedzieli liderzy górskich imprez, dla nich też właśnie organizatorzy przewidzieli specjalną pulę miejsc.

Limit czasu na przebycie trasy to 5 godzin, a o warunki jakie mogą spotkać zawodników zapytaliśmy Piotra Hercoga, biegacza, organizatora zawodów, na co dzień mieszkańca Pasterki:

Zima w ostatnich latach jest nieprzewidywalna. Może będzie 1,5 metra śniegu, może śniegu nie będzie w ogóle. Może temperatura spadnie do minus 30 stopni a może będzie plus 5. Ocieplanie klimatu sprawiło, że nie sposób tego przewidzieć.

styczeń2014 025

Co w przypadku bardzo głębokiego śniegu? Będzie można używać nart biegowych?

Nie, narty biegowe będą niedozwolone. Będzie natomiast możliwe używanie rakiet śnieżnych. Zaś w przypadku oblodzenia, a te występuje zazwyczaj, zalecamy używanie butów z kolcami lub raczkami na stromych podejściach i zejściach.

Pozostaje czekać z niecierpliwością do 31 stycznia. O ile oczywiście 15 listopada uda się zapisać na listę startową.

 Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn