Żyć dla pasji – słowacki hołd dla Wiesława Stanisławskiego

przez Administrator | Opublikowano 16 października 2014 11:00

Wybitny słowacki filmowiec Pavol Barabáš postanowił oddać hołd hołd Wiesławowi Stanisławskiemu. Jego film Žiť pre vášeň zdobył Grand Prix na XXII Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie.

 

Wiesław Stanisławski był największą indywidualności taternicką lat międzywojennych i jego ślady można znaleźć na każdej większej tatrzańskiej ścianie. W czasie 5 lat działalności jako pierwszy przebył zachodnią ścianę Kościelca, północne Żabiego Konia i Jaworowego Szczytu, zachodnie Łomnicy i Małej Śnieżnej Turni Konia oraz północną ścianę Małego Kiezmarskiego Szczytu. Poprowadził także wiele nowych dróg na innych ścianach. Jego przejścia w zimie, jak m.in. Zadni Gierlach z doliny Kaczej i przejście przez dolinkę Śnieżną na Lodową Przełęcz Wyżnią wniosły również istotny postęp do taternictwa zimowego. Więcej o przejściach Stanisławskiego przeczytacie w Historia polskiego wspinania. Cz. I – Tatry od prapoczątków do lat międzywojennych.

źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn