Peter Croft będzie gościem 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

przez Administrator | Opublikowano 28 października 2014 12:37

W ramach 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędzie się spotkanie z żywą legendą amerykańskiej wspinaczki klasycznej, Peterem Croftem. Croft znany jest przede wszystkim ze swojego bezkompromisowego podejścia do wspinaczki, mrożących krew w żyłach solówek i łańcuchówek.

Peter Croft (fot. www.sierramtnguides.com)

Peter Croft urodził się w 1958 roku w Ottawie w Kanadzie. Jako dziecko przeprowadził się z rodzicami na zachodnie wybrzeże Kanady, gdzie zamieszkali na wyspie Vancouver. Tu w wieku 17 lat Croft zetknął się po raz pierwszy ze wspinaczką. Początkowo były to bouldery niedaleko rodzinnego domu. Później zaczął się wspinać z liną w jednym z najbardziej znanych rejonów, słynnym Squamish.

W wieku 21 lat odwiedził po raz pierwszy Dolinę Yosemite, a podpatrzone tam standardy wspinania powoli przenosił na swoje podwórko w Squamish. Szybko zaowocowało to podniesieniem poziomu wpinania w tym rejonie, czego wyrazem było szczytowe, jak na tamte czasy klasyczne przejście University Wall (V, 5.12b) – jednej z najtrudniejszych klasycznych wspinaczek na świecie w tamtym czasie.

Już na początku swojej kariery w Squamish Croft okazjonalnie przechodził solówki. Po Squamish przyszedł czas na Boogaboos i co było naturalną koleją rzeczy na Yosemite. W 1983 roku przeszedł w Dolinie drogę Steck-Salathe na Sentinel Rock i Northeast Buttress na Higher Cathedral w ciągu jednego dnia. Był to początek jego bliższej znajomości, jaką zawarł na długie lata ze ścianami Yosemite.

(fot. www.climax-magazine.com)

W 1987 roku pokonał na żywca Astroman (500 m 5.11c) na Washington Column w Yosemite. To przejście zapewniło mu stałe miejsce w annałach wspinaczki. Redaktorzy poczytnego amerykańskiego czasopisma „Climbing” umieścili ten wyczyn na liście najważniejszych przejść XX wieku.

Kanadyjczyk znany był także z bezkompromisowej taktyki wytyczania od dołu swoich ekstremalnych dróg. Z czasem mieszkający już wtedy na stałe w Kalifornii Croft dał się poznać jako specjalista od łańcuchówek. W 1990 roku wraz z Davem Schultzem przeszedł The Nose iSalathe Wall na El Capitanie jednego dnia.

W ostatnich latach Croft bardzo aktywnie działa w górach High Sierra w Kalifornii, gdzie pracuje jako przewodnik górski. Wielokrotnie podkreślał, że są to jego ulubione góry, czemu dał wyraz w swojej książce opisującej najlepsze skalne wspinaczki tego regionu. Jest autorem kilku poradników i przewodników wspinaczkowych. Wystąpił w wielu produkcjach filmowych m.in. w znanym w środowisku wspinaczkowym cyklu Masters of Stone. W 1991 roku został uhonorowany nagrodą The American Alpine Club’s Robert & Miriam Underhill Award.

Mariusz Wilanowski/wspinanie.pl

12. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 5-7 grudnia. Więcej o festiwalu na: www.kfg.pl.

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

 

KFG_2014_sponosorzy

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn