Laos i Filipiny – wyprawa “Ethnic and Climbing Expedition”

przez Administrator | Opublikowano 29 października 2014 13:32

“Ethnic and Climbing Expedition” to wyprawa, która będzie składać się z dwóch części: podróżniczej i wspinaczkowej. W jej skład wchodzą: Artur Pierzchniak, Łukasz Bartoszewicz i Kasia Nowocin. Na cały projekt zamierzają przeznaczyć około cztery miesięce (styczeń-kwiecień 2015).

Pierwszym celem jest wytyczenie nowych dróg w Laosie oraz poszukiwania nowych regionów/sektorów wspinaczkowych, zarówno w Laosie, jak i na Filipinach. W regionach Laosu, które będą eksplorować członkowie wyprawy, występuje typowy pomarańczowy wapień z licznymi naciekami i kaloryferami, co stanowi dodatkowe wyzwanie przy wytyczaniu nowych dróg. Przed obiciem każdej nowej drogi, czeka ich dużo pracy, przede wszystkim przy czyszczeniu ściany. Ponadto wyzwaniem (także dla sprzętu) będzie działalność ekiperska w tropikalnym klimacie, w szczególności, że wiele sektorów wspinaczkowych znajduje się w dżungli.

Logo_projekt

Część podróżnicza będzie realizowana na wyspie Palawan, należącej do Filipin. Większość wyspy pokrywają góry i dżungla, dlatego wiele regionów rzadko jest eksplorowanych. Głównym założeniem jest poznanie tradycji i kultury plemienia Tau’t Batu (Taaw’t Bato). Członkowie wyprawy zamierzają udokumentować ich pradawne zwyczaje oraz kulturę, które niestety są dzisiaj zagrożone. Aby zrealizować ten plan dokonają trawersu masywów górskich na wyspie oraz Doliny Singnapan. Całym przedsięwzięciem chcieliby również zwrócić uwagę na problemy plemion zamieszkujących Azję Południowo-Wschodnią, z których część może nie przetrwać kolejnych kilkudziesięciu lat.

Mapa

023

027

Bartoszewicz2

ROBÓTKA

Cały projekt to nie tylko skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, ale także duże koszty związane z kupnem sprzętu niezbędnego do wytyczenia nowych dróg. Dlatego członkowie ekspedycji poprosili o pomoc w zbieraniu funduszy na portalu Polak Potrafihttp://polakpotrafi.pl/projekt/ethnic-and-climbing.

***

Artur Pierzchniak jest jednym z najbardziej aktywnych polskich ekiperów. W Polsce obił około 300 dróg wspinaczkowych, współorganizował także liczne zawody wspinaczkowe. Od wielu lat aktywnie działa jako wolontariusz Fundacji Wspinka, jest również członkiem Klubu Wysokogórskiego w Częstochowie. Swoją działalnością istotnie przyczynił się do rozwoju wspinaczki w polskich skałach.

Łukasz Bartoszewicz, podróżnik, wspinacz, pomysłodawca wyprawy. Od dwóch lat realizuje projekt, którego celem jest poznanie i udokumentowanie zwyczajów plemion, mniejszości etnicznych zamieszkujących różne regiony i kontynenty. A kolejnym założeniem jest klasyczna wspinaczka w tych krajach i regionach oraz wytyczenie nowych dróg. Za swoją ostatnią podróż po Indochinach był nominowany do Kolosów 2013: http://www.kolosy.pl/piatek-7-marca-2014/mniejszoci-etniczne-indochin.html.

Łukasz Bartoszewicz

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn