Andrzej Bargiel na szczycie Manaslu!

przez Piotr Turkot | Opublikowano 25 września 2014 10:16

Po niezwykle szybkiej wspinaczce, dzisiaj o godz. 8.25 czasu polskiego, Andrzej Bargiel zameldował się na szczycie Manaslu. Dokonał tego w świetnym czasie 14 godzin i 5 minut! Teraz jest w trakcie zjazdów z tego ośmiotysięcznika. Trzymamy kciuki za bezpieczny powrót do bazy!

Po kilkunastu intensywnych dniach, w trakcie których ekipa Hic Sunt Leones założyła trzy obozy, odpowiednio zaaklimatyzowała się i wróciła do bazy, nadszedł czas ataku szczytowego. Andrzej Bargiel wyruszył na szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) wczoraj około godziny 22.00 czasu lokalnego (18.00 czasu polskiego).

Andrzej Bargiel pod Manaslu (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel pod Manaslu (fot. Marcin Kin)

Jak donoszą członkowie wyprawy, proces aklimatyzacji przebiegł bardzo dobrze. W czasie ostatnich, intensywnych dni przygotowywania organizmu do pobytu na najwyższych wysokościach Andrzej dotarł na wysokość powyżej 7300 m.n.p.m., a jego starszy brat – Grzegorz oraz Dariusz Załuski nieznacznie niżej. Całej trójce udało się następnie szczęśliwe dotrzeć do bazy, by odpocząć i przygotować się do ataku szczytowego.

Aklimatyzacja pod Manaslu (fot. Marcin Kin)

Aklimatyzacja pod Manaslu (fot. Marcin Kin)

Atak szczytowy został podzielony na dwie części. Grzegorz Bargiel i Dariusz Załuski wyruszyli w kierunku szczytu już wczoraj nad ranem.

AB1 - photo Marcin Kin

Himalajskie klimaty (fot. Marcin Kin)

Przypominamy, że Andrzej Bargiel jest pierwszym i jednym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dokładnie rok temu Bargiel zdobył szczyt Shishapangmy Centralnej i zjechał z jego wierzchołka na nartach. Dziś atakuje zdobył kolejny szczyt, a podczas trwającej właśnie wyprawy zamierza zaatakować jeszcze drugi ośmiotysięcznik – Cho Oyu.

info: Biuro prasowe Hic Sunt Leones

Sponsorem strategicznym całego projektu jest kompleksowy operator logistyczny – CTL Logistics Sp. z o.o.. Partnerem głównym wyprawy zostało ponownie Lotto Extreme. Sprzęt narciarski uczestnikom wyprawy zapewni Atomic, odpowiednią odzież dostarczy firma Salomon, a o sprzęt wspinaczkowy zadba Black Diamond. Ponadto Andrzej Bargiel i jego ekipa zaopatrzeni zostaną w sprzęt elektroniczny przez markę Sony, natomiast firma TTcomm S.A. umożliwi im łączność satelitarną. W czasie szczytowego ataku Andrzej będzie miał na sobie himalajski kombinezon narciarski, który powstał przy współpracy firmy Pajak ze znanym projektantem mody – Tomaszem Ossolińskim. Miejsce konferencji prasowych zostało zapewnione dzięki życzliwości Soho Factory.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn