The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc w liczbach

przez Administrator | Opublikowano 28 sierpnia 2014 13:17

Już jutro wystartuje najważniejszy z 5. biegów odbywających się w ramach The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc. Ten, odbywający się od 2003 roku, 168-kilometrowy klasyk dookoła najwyższego szczytu Europy, to jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie. Jednak mimo czekających na biegaczy trudności, z roku na rok przyciąga on coraz większą liczbę sportowców z całego świata, w tym również z Polski.

Gdy kilka lat temu zaczynaliśmy pracę z The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc zarejestrowanych Polaków była zaledwie garstka. Dzisiaj, to jeden z popularniejszych kierunków dla miłośników zmagań z dystansami ultra. Podczas tegorocznej edycji na starcie pięciu dystansów UTMB pojawi się aż 119 zawodników z Polski, w tym 49 weźmie udział w głównym biegu. Ta tendencja bardzo nas cieszy, bo UTMB to naprawdę wyjątkowe wydarzenie – mówi zajmujący się komunikacją wydarzenia w Polsce, Andrzej Lesiewski z biura prasowego marki The North Face.

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

Podczas tegorocznej edycji imprezy na starcie, oprócz Polaków, pojawią się obywatele aż 76 krajów. Największą grupę stanowić będą Francuzi – 48 proc., Hiszpanie i Włosi – ok. 9 proc., Anglicy 7 proc. oraz Japończycy ok. 4 proc.. W zdecydowanej większości będą to mężczyźni – 87 proc.. Wśród nieco ponad 10 proc. grupie kobiet pojawią się znakomite biegaczki jak Rory Bosio, Lizzy Hawker, Fernanda Maciel, czy reprezentująca Polskę Magdalena Ostrowska-Dołęgowska.

Na trasie na biegaczy czekać będzie 38 punktów z napojami, zaś energię zawodnikom zapewni m.in. 23000 batoników śniadaniowych, 9000 bananów, 450 kg salami, 3000 kg sera, 9700 litrów zupy oraz 15 500 litrów coli.

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (The North Face/Alo Belluscio)

Nad bezpieczeństwem startujących czuwać będzie 30 lekarzy, 70 pielęgniarek, 150 osób wchodzących w skład jednostek pierwszej pomocy, a także helikopter medyczny.

Zarówno podczas zawodów, jak i w miasteczku biegowym wspierać ich będzie aż 2000 wolontariuszy – studentów, osób czynnych zawodowo, jak również emerytów.

To właśnie oni tworzą niespotykaną nigdzie indziej atmosferę. Jak mówi Lizzy Hawker, wielokrotna zwyciężczyni imprezy w Chamonix: UTMB to wyjątkowe zawody. Wspólna pasja i poświęcenie zawodników oraz organizatorów sprawiają, że nie jest to tylko wyścig, a podróż, która pozwala zmierzyć się z samym sobą, fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Te zawody pozwalają sprawdzić granice własnej wytrzymałości.

Wszystko wskazuje na to, że, po kilku deszczowych dniach, weekend w Chamonix zapowiada się słonecznie, z temperaturami w okolicach 20 stopni, a koronny bieg UTMB odbędzie się na pełnej 168-kilometrowej trasie.

Zmagania zawodników będzie można śledzić na żywo na stronie internetowej www.utmb.livetrail.net, za pomocą kanałów Social Media: www.facebook.com/UltraTrailMontBlanc, www.twitter.com/tnfutmb, a także dzięki Tomkowi Kliszowi, który z Chamonix relacjonuje wydarzenia na swojej stronie facebookowej: www.facebook.com/HTTrunning.

 Katarzyna Frączkowska

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn