Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu

przez Administrator | Opublikowano 29 sierpnia 2014 10:03

Wydawnictwo Stapis wydało kolejną ciekawą pozycję w serii Literatura górska na świecie. Tym razem jest to książka włoskiego autora, Agusto Golina, o intrygującym tytule: „Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu”.

Prawo-gor-Augusto-Golin-400x576

Autor odkrywa ciemną i mało znaną stronę alpinizmu, choć równie fascynującą jak same opowieści o wielkich przejściach górskich. Są nią sprawy sądowe wynikłe w następstwie najbardziej heroicznych i najgłośniejszych wypraw. Augusto Golin opisuje m.in. kontrowersyjną historię wytyczenia pierwszej drogi na Mont Blanc, włosko-brytyjski konflikt o zakończone tragedią wejście na Matterhorn, samotną wspinaczkę Hermana Buhla na Nanga Parbat czy znaną sprawę dotyczącą śmierci Günthera Messnera, brata Reinholda Messnera, na tej samej górze.

Maciej Krupa w przedmowie do książki pisze:

Mogłoby się wydawać, że to będzie nudna książka cytująca paragrafy, kodeksy sądowe i wyroki. Jest wręcz przeciwnie – to fascynująca opowieść o ludzkich słabościach i emocjach, o zazdrości i marzeniach o sławie, o pazerności i chęci dominacji. Słowem – o ciemnej stronie ludzkiej duszy. Ciekawa tym bardziej, że jej bohaterami są w większości gwiazdy pierwszej wielkości – wybitni wspinacze, autorzy epokowych osiągnięć górskich, najwięksi spośród liderów wielkich, historycznych wypraw.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Prawo-gor-Augusto-Golin-czekan-400x584

PS Tradycyjnie wydawca oferuje nam książkę w dwóch wersjach okładki. Autorem grafiki do jednej z nich jest Witold Sas-Nowosielski, którego satyryczne rysunki o tematyce górskiej pamiętamy z prasy wspinaczkowej.

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn