8 sierpnia Wielkim Dniem Pszczół – także w Tatrzańskim Parku Narodowym

przez Administrator | Opublikowano 07 sierpnia 2014 14:12

W całej Polsce 8 sierpnia jest obchodzony Wielki Dzień Pszczół. Odbędzie się on w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 130 placówek edukacyjnych, w tym Tatrzański Park Narodowy.

(fot. Jarosław Wenta)

(fot. Jarosław Wenta)

Obchody Wielkiego Dnia Pszczół dają szansę zwrócenia uwagi na ich rolę w środowisku – aż 70 proc. roślin uprawianych przez człowieka daje plon dzięki różnym gatunkom pszczół. Tymczasem w ostatnich latach odnotowano masowe wymieranie pszczół miodnych, a wiele gatunków dziko żyjących znalazło się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Przyczyną takiego stanu rzeczy według badaczy tego zjawiska jest kombinacja wielu czynników: chemizacja rolnictwa, rolnictwo wielkoobszarowe, z którym wiąże się brak miedz i poboczy naturalnie zamieszkiwanych przez pszczoły dziko żyjące, a także rozpowszechnienie telefonii komórkowej, która zakłóca zdolność pszczół do orientacji w terenie, oraz rozprzestrzenianie się chorób pasożytniczych.

Podczas imprezy, która w najbliższy piątek odbędzie się w Kuźnicach, znajdziemy odpowiedzi na różne pytania, m.in. dlaczego pszczoły giną i co możemy zrobić, aby im pomóc.

Początek imprezy: godz. 10.00 Wśród atrakcji: pszczela ścieżka, gra edukacyjna nt. życia i zwyczajów pszczół oraz ich ochrony, pokaz filmów związanych z Tatrami, pokaz fotografii tatrzańskich błonkówek, budowanie domków dla owadów, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, prapremiera jednoaktówki Teatrzyku Fioletowy Krokus “Trzmielowa dola… Czyli jak mają przetrwać owady we współczesnym świecie i czy człowiek bez nich przetrwa”, która odbędzie się o godzinie 12.00 (spektakle zostaną powtórzone o 14.00, 16.00 i 18.00).

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: www.pomagamy pszczolom.pl.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn