Wyprawy PHZ na K2: jeszcze dziś atak szczytowy

przez Administrator | Opublikowano 30 lipca 2014 14:08

Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Artur Małek i Paweł Michalski obecnie są w obozie III, niebawem będą zmierzać do obozu IV. Co ważne, jeszcze dziś wieczorem wyruszą na szczyt K2!

Marcin Kaczkan, kierownik wyprawy unifikacyjnej na K2 napisał (wiadomość z 30.07.2014 godz. 5.50):

Od wczoraj jesteśmy w C3. Dzisiaj idziemy do C4 gdzie po kilkugodzinnym odpoczynku, ok. 22 ruszamy na szczyt. Nastroje dobre:) Pozdrawiamy. Marcin

Uczestnicy wyprawy będą wchodzić na K2 drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi, która jest także celem wyprawy zimowej PHZ.

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7350 m. Obóz IV rozbija się na tzw. Ramieniu skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy). Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Trzymamy kciuki!

Źródło: Polski Himalaizm Zimowy

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn