Wyprawy PHZ na Broad Peak Middle: przed nami atak szczytowy

przez Administrator | Opublikowano 21 lipca 2014 10:58

Wczoraj na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego lider wyprawy na Broad Peak Middle – Jerzy Natkański – zapowiedział dwa najbliższe ataki szczytowe. Pierwszy zespół zaatakuje Broad Peak Middle, drugi zespół ruszy na wierzchołek główny. Pogoda sprzyja, trzymajcie kciuki!

Jerzy Natkański napisał: Od dwóch dni jest dobra pogoda, prognozy na najbliższe kilka dni również, więc dziś odbyło się spotkanie liderów wypraw i ustalenie kolejności wyjść, gdzie i ile kto ma lin etc., ustalenie kto i kiedy chce atakować. Do obozu 3 już dziś wstępnie przetorowali Czesi.

Dziś w nocy wychodzą do obozu drugiego z zamiarem ataku szczytowego wyprawy: nasz zespól A / Gawrysiak, Tekieli, Bielejec, Stasiak /dwuosobowy zespól węgierski, trzyosobowy zespól pakistański Karima Hayatta, sześcioosobowy zespól agencji Dan Mazura, trzech Bułgarów z Bojanem Petrowem i Rumun Alex Gavan.

Reszta czyli drugie tyle, a może nawet więcej, wychodzi pojutrze – w tym zespól Seven Summit oraz nasz zespól B/ Tomala, Bielecka, Chmielarski/.

Dzień po zespole B wychodzi Natkański, Grudzień jako support zespołów A i B.

Plan jest taki, że nasz zespól A będzie atakował Broad Peak Middle w wyjściu z nocy z 22/23 lipca, a zespól B główny wierzchołek Broad Peaka w wyjściu 23/24 lipca.

Źródło: Facebook

***

Wyprawa na Broad Peak Middle

Kierownikiem wyprawy unifikacyjnej na Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.) odbywającej się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artur Hajzera, jest Jerzy Natkański. Pozostali członkowie to: Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli oraz Piotr Tomala. Do wyprawy na własny koszt dołączył Krzysztof Stasiak.

Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Broad Peak Middle jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2. Co ważne, Broad Peak Middle jest celem trudniejszym i ambitniejszym od Broad Peaka. Pierwszego wejścia na Broad Peak Middle dokonali 28 lipca 1975 roku polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Podczas schodzenia z wierzchołka śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki. Na szczycie Broad Peak Middle stanęli także Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka podczas trawersu całego masywu Broad Peaku w stylu alpejskim w 1984 roku. Zjeżdżali wówczas drogą, która będzie teraz celem wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Więcej informacji o wyprawach na K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor Magazynu oraz na fanpage Polskiego Himalaizmu Zimowego i stronie polskihimalaizmzimowy.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn