Górski blask w tatrzańskiej galerii KADR

przez Administrator | Opublikowano 23 lipca 2014 11:19

W tatrzańskim schronisku PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki wystawą „Górski blask” swoją działalność uroczyście zainaugurowała Galeria KADR. Po raz pierwszy w Tatrach turyści będą mogli obcować ze zdjęciami autorstwa fotografów zrzeszonych w Okręgu Górskim Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wystawą „Górski blask” swoją działalność uroczyście zainaugurowała Galeria KADR

Wystawą „Górski blask” swoją działalność uroczyście zainaugurowała Galeria KADR

„Chcielibyśmy prezentować w Roztoce fotografię na najwyższym poziomie, która będzie nas uczyć, czym jest piękno. Ma bowiem zamiar nowa galeria prezentować wystawy, których tematem nie będą wyłącznie góry, ale całe bogactwo mieszczące się w kadrze wrażliwego na świat fotografa” – mówił podczas wernisażu prezes Okręgu Górskiego ZPAF, Zbigniew Podsiadło.

Na wystawie „Górski blask” oglądać można zdjęcia autorstwa sześciu szeroko uznanych artystów:Inez BaturoPiotr BorowiczStanisław Momot, Zbigniew Podsiadło, Tomasz Rak oraz Piotr Targosz. Wszystkie prace wystawione są na sprzedaż, by zdjęcie, które zachwyci nas swoim pięknem mogło nam towarzyszyć na dłużej.

Przed wernisażem…

Przed wernisażem…

Przygotowania do wystawy…

Przygotowania do wystawy…

Biorący udział w otwarciu artyści mieli okazję opowiedzieć nieco więcej o okolicznościach powstania prezentowanych prac. „Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego decydowałem się wybrać ten motyw. Sądzę, że stanowi on mój wewnętrzny autoportret, krajobraz osoby cichej, żyjącej na uboczu” – mówił Tomasz Rak. Z kolei Piotr Borowicz zdradził, że prezentowane zdjęcia nigdy by nie powstały, gdyby nie to, że straszliwie niestrawna zupa schroniskowa (nie roztokowa!) nie pozwoliła mu spać o 4 rano i nie spowodowała, że wybrał się na spacer, podczas którego spotkał tak wyjątkowe górskie światło.

Piotr Targosz omawiając swoje prace pokazywał, jak krótki moment ma fotograf, by uchwycić to, czego poszukuje. Niekiedy można czekać godzinami i w momencie gdy już wszystko wskazuje, że zaraz będzie właśnie ta chwila na naciśnięcie spustu migawki… nic się nie dzieje. Niekiedy z kolei zjawiska pojawiają się i zanikają tak nagle, że można je jedynie uchwycić rozżalonym spojrzeniem niespełnienia. „Fotografia to bez wątpienia sztuka przewidującego spojrzenia” – mówił Piotr Targosz.

Na wystawie „Górski blask” oglądać można zdjęcia autorstwa szeroko uznanych artystów…

Na wystawie „Górski blask” oglądać można zdjęcia autorstwa szeroko uznanych artystów…

Otwarciu galerii towarzyszy letni konkurs fotograficzny „W drodze do Roztoki” pod patronatem ZPAF, dedykowany wszystkim turystom. Aby wziąć w nim udział wystarczy zrobić trzy zdjęcia ilustrujące drogę – z miejsca zamieszkania, ze stacji w Zakopanem czy z tatrzańskiego szczytu do schroniska w Dolinie Roztoki.

Temat jest bardzo szeroki, bo pragniemy zaprosić do wspólnej zabawy możliwie szerokie grono ludzi kochających góry. Dlatego zapraszamy każdego, kto ma choćby stary telefon komórkowy z wbudowanym aparatem, aby przeżył głębiej swoją podróż do Roztoki, aby popatrzył uważniej na otaczający go świat i znalazł swoje trzy kadry, które wyrażą jego emocje, nadzieję, radość” – mówił pomysłodawca konkursu, Rafał Kossowski.

Wszystkie szczegóły dotyczące letniego konkursu, w którym nagrodą główną jest weekend dla dwóch osób w Dolinie Roztoki, znajdziecie na stronie schroniska www.schroniskoroztoka.pl.

Zapraszamy do udziału w konkursie i do odwiedzenia Roztoki!

Katarzyna Kossowska

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn