Wyprawy PHZ na Broad Peak Middle: obóz pierwszy założony

przez Administrator | Opublikowano 26 czerwca 2014 12:19

Członkowie wyprawy unifikacyjnej Polskiego Himalaizmu Zimowego na Broad Peak Middle założyli obóz pierwszy. O najnowszych wieściach informuje Agnieszka Bielecka.

Wczoraj przed południem udało się założyć obóz pierwszy. Do góry wyszły dwa trzyosobowe zespoły. Około 6 rano Kacper, Jarek i Krzysiek wyruszyli z bazy z zamiarem poręczowania, godzinę później Piotrek, Grzesiek i Agna wyszli z ładunkiem do zbudowania “jedynki”.

Rozbijanie obozu pierwszego (fot. Agna Bielecka)

Rozbijanie obozu pierwszego (fot. Agna Bielecka)

Oba zespoły były na miejscu obozu pierwszego przed 13:00 . Warunki były dobre, pogoda sprzyjała (nawet nieco za bardzo – w namiotach na 5600 było popołudniu bardzo gorąco). Dzisiaj oba zespoły wyszły na około 6000 m n.p.m. i zeszły do bazy.

Cała akcja odbyła się sprawnie i bezproblemowo, jedynych trudności dostarcza nam rzeczka lodowcowa około 10 minut odległości od bazy, która w godzinach popołudniowych zamienia się w rwącą rzekę i przeskakiwanie przez nią wymaga asekuracji.

Ostatnie podejście do "jedynki" (fot. PHZ)

Ostatnie podejście do “jedynki” (fot. PHZ)

Jutro do jedynki planują wyjście Jurek i Mariusz, którzy wbrew planom nie wyszli dzisiaj ze względu na kontuzję kolana Marka i niestrawność, której uległ Maniek (podobno po uczcie ze świeżo ubitego jaka).

Źródło: Facebook

***

Kierownikiem wyprawy unifikacyjnej na Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.) odbywającej się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artur Hajzera, jest Jerzy Natkański. Pozostali członkowie to: Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli oraz Piotr Tomala. Do wyprawy na własny koszt dołączył Krzysztof Stasiak.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Broad Peak Middle jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2. Co ważne, Broad Peak Middle jest celem trudniejszym i ambitniejszym od Broad Peaka. Pierwszego wejścia na Broad Peak Middle dokonali 28 lipca 1975 roku polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Podczas schodzenia z wierzchołka śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki. Na szczycie Broad Peak Middle stanęli także Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka podczas trawersu całego masywu Broad Peaku w stylu alpejskim w 1984 roku. Zjeżdżali wówczas drogą, która będzie teraz celem wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Więcej informacji o wyprawach na K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor Magazynu oraz na fanpage Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn