„Moje ośmiotysięczniki” ukazała się książka Edurne Pasaban, pierwszej kobiety z Koroną Himalajów

przez Administrator | Opublikowano 18 czerwca 2014 11:14

Za sprawą Wydawnictwa MI ukazała się książka „Moje ośmiotysięczniki. O zmaganiach ze sobą w drodze na szczyty” autorstwa Edurne Pasaban, pierwszej kobiety w historii, która zdobyła 14. szczytów ośmiotysięcznych.

Moje ośmiotysięczniki (Edurne Pasaban)

Moje ośmiotysięczniki (Edurne Pasaban)

Edurne Pasaban na swoim pierwszym ośmiotysięczniku (Mount Everest) stanęła w 2001 roku. Po 10 latach wejściem na Shisha Pangma zamknęła projekt Korony Himalajów. Wtedy wydawało się, że wyścig o tytuł pierwszej kobiety z Koroną Himalajów przegrała z Koreanką Oh-Eun Sun. Jednak dziennikarskie śledztwo sprawiło, że zakwestionowano zdobycie w 2009 roku przez Koreankę Kangczendzongi i tytuł trafił do pochodzącej z Kraju Basków Pasaban, patrz Oh-Eun Sun traci pierwszeństwo, Edurne Pasaban na tronie.

Na okładce „Moich ośmiotysięczników” czytamy:

Edurne Pasaban, zdobywając czternaście szczytów świata wyższych niż 8000 metrów, jako pierwsza z kobiet dołączyła do męskiego grona zdobywców „Korony Himalajów”. Zrealizowała w ten sposób marzenie swoich wielkich poprzedniczek – Wandy Rutkiewicz, Chantal Mauduit czy Alison Hargreaves, którym los nie pozwolił doprowadzić do końca tego przedsięwzięcia.

Baskijska alpinistka z wielką szczerością opowiada o swojej drodze w góry, o poświęceniu, solidarności, przyjaźni, miłości, śmierci, o zmaganiach z himalajskimi olbrzymami, których zdobycie niejednokrotnie było łatwiejsze niż uporanie się z demonami własnej świadomości.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn