Wyprawa Gobi Expedition 2014

przez Administrator | Opublikowano 26 maja 2014 9:57

Wielkimi krokami zbliża się wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć, zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość.

Gobi Expedition to samotny przejazd rowerem przez drugą co do wielkości pustynię świata, trasa wyniesie około 2500km, w trakcie których będę zdany tylko na siebie, czyli własne umiejętności, na szczęście i na to, co będzie na mnie czekało na miejscu.

gobi-logo

Start zaplanowany jest na miejscowość Ałtaj, która leży na wysokości ok 2200 m n.p.m.. Trasa powiedzie m.in. przez góry Ałtaju Gobijskiego, z których zjadę na pustynię, a zakończenie podróży będzie miało miejsce w miejscowości Saynshand, która leży na 952 m. n.p.m. Tyle informacji o samym przejeździe.

Jest to kolejna moja akcja dla Opolskiego Hospicjum „Betania”, którego jestem wolontariuszem. Tym przejazdem chciałbym zebrać środki na rzecz hospicjum, które w całości zasilą kasę placówki. W poprzedniej akcji (Wyprawa Wisła 2013/2014) łącznie udało mi się zebrać 2039 zł, za które zostały zakupione materace przeciwodleżynowe.
W tym roku zwiększam poziom wyzwania, w myśl tego, że ciągle trzeba się rozwijać, zamierzam dzięki Waszej pomocy zebrać większą sumę od poprzedniej, tym samym dowodząc, że przygotowania się opłaciły i warto jest pomagać. 

Kilka słów o Gobi:

  • Pustynia żwirowa ma ponad 1610 km długości z południowego zachodu na północny wschód i ponad 800 km z północy na południe; ma ponad 2 miliony km² powierzchni..
  • Średnia temperatura wynosi w styczniu -20°C, w lipcu 16°C,
  • Suche powietrze powoduje, że przy -20 stopniach dłonie pozostają ciepłe bez rękawiczek,
  • Lotnisko w Ułan Bator ma pas startowy kończący się u podnóża góry. Zatem samoloty mogą lądować tylko z jednego kierunku i też w tym kierunku startować.
  • W Mongolii gęstość zaludnienia wynosi 1,7 osób/km2, główna religią jest Buddyzm tybetański.

gobi-plakat

Mam nadzieję, że nabyte doświadczenie z poprzednich wypraw pozwoli mi w wykonaniu mojego planu w 100 proc. bez konieczności uruchomienia planów awaryjnych ;) A po całym miesiącu spędzonym w Azji wrócę do Polski i opowiem Wam o tym, co widziałem, co przeżyłem i dlaczego było warto!
Czas na przygotowania spędziłem solidnie, więc jestem w pełni świadom swoich mocnych stron, a te słabe starałem się zniwelować.

Więcej informacji o wyprawie znajduje znajduej się na stronie: www.gobiexpedition.com

Łukasz Kraka-Ćwikliński
Gobi Expedition

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn