Charytatywna aukcja sztuki in memoriam Maćka Berbeki

przez Administrator | Opublikowano 21 maja 2014 13:52

28 maja w Warszawie odbędzie się aukcja charytatywna, której celem jest materialne wsparcie rodziny Maćka Berbeki – wspinacza i artysty plastyka, który zginął podczas zejścia z Broad Peak. Pod młotek pójdzie 57 dzieł sztuki.

Pragniemy pomóc Rodzinie Maćka który miał niezwykły dar zjednywania ludzi do realizowania wspólnych celów. Wymiernym sposobem wsparcia młodszych synów himalaisty, uczącego się w gimnazjum Jana i studiującego Franciszka, oraz żony Ewy, jest zorganizowanie aukcji charytatywnej. – mówią organizatorzy wydarzenia. W tym celu przyjaciele i znajomi Maćka Berbeki, we współpracy z domem aukcyjnym DESA Unicum, zebrali 57 prac różnych artystów i przekazali je na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na wspomniany cel.

Jednym z licytowanych dzieł jest praca „Dla Ewy” (Krystyna Janiszewska, grafika komputerowa/papier 70 x 50 cm, 2013 rok

Jednym z licytowanych dzieł jest praca „Dla Ewy” (Krystyna Janiszewska, grafika komputerowa/papier 70 x 50 cm, 2013 rok

Obiekty, które znalazły się w katalogu, pochodzą z dwóch źródeł. Jedno to gdańska Akademia Sztuk Pięknych, drugie – szkoła zakopiańska. Cena wywoławcza każdej pracy to 500 zł. Wśród prac nie zabraknie kolekcjonerskich perełek, takich jak: serigrafia Jerzego Nowosielskiego, inkografia Rafała Olbińskiego, plakaty i akwarela Waldemara Świerzego, kolaż z monetami Edwarda Dwurnika, olej Piotra Młodożeńca czy Olgi Wolniak.

Żywiołem Maćka były góry, były one także punktem odniesienia w podejmowanych działaniach, w których bardziej cenił zespołowość i sam proces dochodzenia do ostatecznego rezultatu niż końcowy efekt. Szukał z pasją niepowtarzalnych rozwiązań zarówno w górach, jak i w pracach plastycznych, podkreślając, że największą satysfakcję czerpie z niesienia pomocy innym.

5 marca 2013 roku spełnił marzenie o zimowym wejściu na Broad Peak. Zginął 6 marca nad ranem podczas drogi powrotnej ze szczytu.

Serdecznie zapraszamy do licytacji i tym samym do wsparcia Rodziny.

Aukcja odbędzie się w środę, 28 maja 2014 roku, o godzinie 19, w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34–50 w Warszawie. Wszystkie licytowane prace można zobaczyć na stronie DESA.

Maciej Berbeka – artysta plastyk, himalaista, przewodnik UIAGM, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W latach 1980–1989 był nauczycielem w zakopiańskim Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara. Wraz z żoną Ewą Dyakowską-Berbeką, która jest artystką plastykiem, grafikiem i scenografem, współpracował z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza od 1985 roku, czyli od początku jego istnienia w Zakopanem.

Zimą zdobył Manaslu (1984), Cho Oyu (1985) i Broad Peak (2013). Dokonał pierwszego polskiego wejścia od strony północnej własnym wariantem na Mount Everest (1983) i wytyczył na południowej ścianie Annapurny tzw. Drogę Jana Pawła II (1981). Dwukrotnie był kierownikiem wypraw zimowych na Nanga Parbat. Jako pierwszy pokonał zimą w Karakorum granicę 8000 m wysokości (1988). Jego wędrówki wiodły graniami najwyższych gór świata, a do Korony Ziemi brakło mu jedynie Masywu Vinsona na Antarktydzie. W Tatrach czuł się jak w domu.

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn