Bieg Transvulcania już jutro – ultra igrzyska na Wyspach Kanaryjskich!

przez Administrator | Opublikowano 09 maja 2014 10:20

W najbliższą sobotę kilkunastu Polaków wystartuje prawdopodobnie w najbardziej prestiżowym biegu na ultra dystansie na świecie: Transvulcania. W zawodach na 73 kilometry z sumą przewyższeń 8525 m, weźmie udział ponad 2000 osób, w tym właściwie wszyscy najlepsi ultrasi, a także Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), który w ubiegłym roku zajął świetne 9. miejsce i ponownie będzie walczył z najlepszymi.

transvulcania2

 

Na dwa dni przed startem (zawody będzie można śledzić online na profilu zespołu na FB https://www.facebook.com/salomonrunningpl od sobotniego poranka) Marcin przygotował zestawienie najlepszych zawodników:

10 maja na La Palmie, jednej z siedmiu dużych Wysp Kanaryjskich, zapowiada się prawdziwy wyścig gwiazd na dystansie ultramaratońskim. Dakota Jones (1miejsce w 2012 r.) powraca po roku przerwy! Będą też takie wielkie gwiazdy jak: Kilian Jornet (3 miejsce w 2012 r. i 1 miejsce w 2013 r.) oraz Emelie Forsberg (1 miejsce w 2013 r.), Anna Frost (1 miejsce w 2012 r.) która również wraca po roku przerwy. Zobaczymy także Luisa Alberto Hernando (2 miejsce w 2013 r.), Sage’a Canaday (3 miejsce w 2013 r.) oraz Timothy Olsona (4 miejsce w 2013 r.). A gwiazdozbiór na tym się nie kończy, lecz dopiero zaczyna…

transvulcania4

Amerykanie mają swoich mocnych przedstawicieli: Sage Canaday (zespół Hoka One One ) trzeci w zeszłym roku, przyjeżdża prosto z jego drugiej wygranej w Tarawera w Nowej Zelandii oraz łączy siły z Timothy Olsonem (The Nort Face), który z powodzeniem rozpoczął sezon na trzecim miejscu w ostatnim Transgrancanaria 2013.

Bardzo silnie obsadzona jest hiszpańska elita. Wśród zawodników tej narodowości zobaczymy między innymi: Luisa Alberto Hernando (Adidas) – zawsze na podium, Tofola Castanyer (Salomon) ,który dzielnie walczył na Gore-Tex Transalpine i zdobył 3 miejsce, Agustí Roc (INOV – 8), kolejny zawodnik to Jordi Bes SWS (FEEC) zwycięzca biegu CCC w ramach UTMB.

transvulcania1

Z Francji możemy spodziewać się – zwycięzcy UTMB Xaviera Thevenarda (TNF), który zajął 11 miejsce w 2013 r. Z jego strony na pewno możemy liczyć na walkę o miejsce na podium. Patrick Bringer ( SIGVARIS Sport ) wraz z Martinem Gafurri (New Balance) zapowiadają walkę o wysokie miejsca. Sylvain Couchaud ( Mizuno ), 4. w Mont- 80K Blanc również będzie się liczył w walce o najlepsze pozycje.

Wśród elity znajdziemy również Philippa Reitera (Salomon Germany) który zakończył doskonałą 12 lokatą w zeszłym roku, oraz Floriana Neuschwandera (ranking 16th ISF), który podobnie jak wielu nowicjuszy, będzie chciał namieszać w stawce z prawie 2 tysiącami biegaczami uczestniczącymi w tym kultowym biegu.

transvulcania5

Z Wielkiej Brytanii zapowiada się także imponujący gwiazdozbiór. Tom Owens (Salomon), drugi zaraz za Kilianem w Kima w 2012 roku, jest już gotowy do sezonu po małej przerwie. Ricky Lightfoot (Salomon), Stu Air (SCOTT Sports) i Robbie Britton (Inov-8) uzupełniają liczną grupę zawodników z wysp.

Z Włoch , Giuliano Cavallo ( Salomon ) 9 miejsce w 2012 roku, powraca po rocznej nieobecności wraz z debiutantem Fulvio Dapit (Crazy Idea). I jeszcze na koniec mocarni Amerykanie: Dylan Bowman ( Pearl Izumi ), Jason Schlarb ( Altra ), David Laney i Ryan Ghelfi (Nike Trail Team) i Ty Draney (Patagonia). 

transvulcania6

Czas na kobiety. Największa walka zapowiada się między gwiazdami Salomona Emelie Forsberg oraz Anną Frost, odpowiednio zwyciężczynie 2013 i 2012 r. Wraca Nuria Picas (Buff) która w zeszłym roku wywalczyła 2 miejsce, a może pochwalić się zwycięstwem na Transgrancanarii oraz UTMF 2014 roku. Warto zwrócić też uwagę na Emmę Rocka ( Buff ), 3 miejsce w UTMB i Uxue Fraile (Vibram ) – hiszpański talent, może znaleźć się na podium.

Młoda gwiazda z Włoch Silvia Serafini (Salomon), wkracza w biegi ultra . Także z Włoch, Federica Boifava , 5. w mistrzostwach Europy oraz grupa talentów takich jak: Alessandra Carlini , 2. w Mont-Blanc 80K . Z Francji , Aurelia Truel (2 miejsce w IAU oraz 3 miejsce Les Templiers ) i Maud GOBERT , 6 pozycja w 2012 roku na La Palmie.

transvuclania3

Również grupa amerykańskich biegaczek podjęła się wyzwania: Krissy Moehl (Patagonia ), Jodee Adams – Moore (SCOTT Sports i, Cassie Scallon (Salomon) a z Japonii Hiroko Suzuki ( Salomon ) , druga w UTMF w zeszłym roku.

Ultramaraton przy łącznym przewyższeniu 8525 m na dystansie 73 km oczywiście robi wrażenie na każdym. Zaczynamy na poziomie morza na wybrzeżu Atlantyku i przesuwamy się wzdłuż kręgosłupa wyspy na szczyt wulkanu na 2423m, by znowu zbiec nad poziom morza, finiszując w mieście Los Llanos. Rekordy tej trasy są następujące: 6h54’09 ” Kilian Jornet (2013) i 8h11’31 ” Anna Frost (2012).

Z pozdrowieniami z gorącej wyspy,

Marcin Świerc

Salomon Suunto Team

www.trailrunning.pl

(fot. Marcin Świerc FanPage)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn