Młodzież uczy się lawinowego abc

przez Administrator | Opublikowano 14 marca 2014 9:36

Uczniowie z podhalańskich szkół biorą udział w akcji „Lawinowe ABC”. Grupy z przewodnikiem tatrzańskim odbywają wycieczki na Kalatówki, a po drodze poznają zasady bezpiecznej górskiej turystyki. Na Kalatówkach młodzież bierze udział w zabawie edukacyjnej z wykorzystaniem zestawu lawinowe ABC – detektora lawinowego, sondy i łopatki. Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

Wycieczka na Kalatówki odbywa się łatwym i bezpiecznym szlakiem. Podczas spaceru przewodnik przybliża zasady bezpiecznej turystyki (po drodze mijamy punkt kontroli detektorów lawinowych, tablicę informujące o stopniach zagrożenia lawinowego, która jest analizowana, etc); opowiada o przyrodzie Tatr i Tatrzańskim Parku Narodowym. Na Kalatówkach uczniowie odpoczywają w Hotelu Górskim, po czym wyruszają na „lawinową zabawę”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowsku uczą się lawinowego ABC (fot. Agnieszka Szymaszek)

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowsku uczą się lawinowego ABC (fot. Agnieszka Szymaszek)

 

Przewodnik prezentuje sprzęt lawinowy, a uczniowie mogą wypróbować zasady działania detektora w praktyce – jeden z detektorów zostaje bowiem zakopany, a zadaniem uczestników jest odnalezienie „ofiary” z pomocą drugiego detektora, wysondowanie jej i odkopanie.

W przyszłości, gdy uczniowie, już jako pełnoletnie osoby będą chciały rozpocząć swoją przygodę z górami, być może przypomną sobie rady i wskazówki przekazywane na wycieczce „Lawinowe ABC” – by przede wszystkim uczyć się gór na różne sposoby – na wycieczkach od przewodników lub bardziej doświadczonych osób, z książek, oraz na profesjonalnych kursach. Wiedza i doświadczenie zaowocują bezpiecznymi wycieczkami.

W wycieczce „Lawinowe ABC” mogą wziąć uczniowie ze szkół gimnazjalnych i średnich w zasadzie z całej Polski. Informacja o takiej możliwości pojawiła się bowiem na stronach internetowych Tatrzańskiego Parku Narodowego i www.lawinoweabc.pl. Tak się jednak złożyło, że chętne są głównie szkoły z Podhala.

lawinowe-abc2

 

Do tej pory w wycieczkach wzięli udział uczniowie z Nowego Targu, Gliczarowa Górnego, Ostrowska, Czarnego Dunajca, Dzianisza, Leśnicy-Gronia. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wycieczki edukacyjne. Chętne szkoły mogą zgłaszać swój udział pisząc na adres aszymaszek@tpn.pl. Wycieczki odbywać się będą dopóki pozwolą na to warunki śniegowe – do odbycia zabawy edukacyjnej z zestawem lawinowe abc potrzebna jest pokrywa śniegu.

 Agnieszka Szymaszek

Koordynator akcji Lawinowe ABC

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn