Buty do wędrowek górskich

przez Administrator | Opublikowano 26 lutego 2014 12:22

Aby wyprawa w góry była przyjemnością, a nie katorgą, warto zainwestować w odpowiedni model obuwia. Właściwie dobrane buty do wędrówek górskich nie tylko pozwolą pokonać Ci każdą odległość, ale też zapewnią komfort i bezpieczeństwo na turystycznym szlaku.

Z niską czy wysoką cholewką?

Dobre buty to podstawa trekkingu. Wiele osób przed zakupem obuwia do górskich wędrówek ma jednak dylemat: czy wybrać buty z niską, czy też może z wysoką cholewką. Zwolennikami obuwia niskiego są raczej trekkingowcy preferujący niespieszne chodzenie po górach. Takie buty idealnie sprawdzą się w trakcie chodzenia po dolinach, lasach i w każdym innym łagodnym terenie.

Buty wysokie natomiast najczęściej poleca się ludziom gór o zacięciu sportowym. Obuwie z cholewką sięgającą powyżej kostki jest przeznaczone do chodzenia po szlakach o stromych podejściach oraz po rumowiskach skalnych. Można śmiało je wkładać na całodzienne wędrówki w trudnym terenie.

Buty trekkingowe - Zalando.pl

Buty trekkingowe mogą mieć, w zależności od przeznaczenia, cholewki różnej wysokości: od lewej Jack Wolfskin, KangaROOS, The North Face, obuwie dostępne na Zalando.pl

Wybierając buty trekkingowe, warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Zwolennikami plastiku najczęściej są osoby wybierające weekendowe lub dwutygodniowe, ale za to intensywne wypady w góry. Skóra ma to do siebie, że oddycha i rzadko odparza stopę.

Z kolei w obuwiu z syntetyczną cholewką często stosuje się pianki i materiały dopasowujące się do kształtu stopy. Jeśli przymierzając obuwie poczujesz dyskomfort po kilku minutach chodzenia, najlepiej od razu poszukaj innego modelu.

Podeszwa – decyduje o bezpieczeństwie na szlaku

Według legendy, Vitale Bramani, twórca słynnej firmy Vibram, zaczął produkować podeszwy po tym, gdy jego przyjaciele w trakcie wyprawy w Alpy zginęli z powodu słabej jakości sprzętu. Vibram jest dzisiaj synonimem świetnej przyczepności oraz wytrzymałości, dlatego jest stosowany przez wielu producentów.

Zanim jednak sięgniemy po konkretny model obuwia, odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakim terenie najczęściej będziemy używać butów. Wybierzmy model z podeszwą dedykowaną do określonego rodzaju podłoża. Wzmocniona podeszwa pozwala pokonywać strome zbocza i łatwe drogi w skale. Obuwie z wypukłą środkową częścią podeszwy zapewni nam świetną stabilność.

Właściwości

Przed deszczem i przemoczeniem najlepiej chroni membrana Gore-Tex. Materiał ten najlepiej sprawdza się w obuwiu o sztywnej konstrukcji (w modelach miękkich może pękać, a wówczas but traci swoją wodoodporność). W dobrze wykonanych modelach z Gore-Tex można nawet przekraczać górskie strumienie czy wystawiać je na deszcz.

Schemat budowy i działania tkaniny z membraną Gore-Tex używanej w odzieży outdoorowej. Źródło: Wikipedia.pl

Schemat budowy i działania tkaniny z membraną Gore-Tex używanej w odzieży outdoorowej. Źródło: Wikipedia.pl

Popularny do niedawna Gore-Tex ma dość poważnego konkurenta, którym jest OutDry. Materiał ten doskonale oddycha i nie nasiąka wodą. Membrana OutDry odprowadza pot, nie przepuszczając wody, dzięki czemu but nie nasiąka i nie robi się ciężki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie butów?

W trakcie wyboru odpowiednich butów do górskich wędrówek, warto też zwrócić uwagę na:

  • noski – powinny być odpowiednio sztywne, aby zapewniały właściwą stabilizację stopie; takie wzmocnienia mogą być stosowane zarówno z przodu, jak i z tyłu obuwia,
  • sznurówki – powinny być wytrzymałe i wykonane z szorstkiego materiału (dzięki temu nie będą się rozwiązywać),
  • możliwość zakładania raków – elementów tych na ogół nie można stosować w butach o miękkiej podeszwie i cholewce.

Upatrzony model obuwia najlepiej mierzyć w skarpetach. Zaleca się kupno butów o pół rozmiaru większych od tych, które nosimy na co dzień.

Obuwie trekkingowe kosztuje nieco więcej niż zwykłe buty sportowe, jednak taki zakup dla prawdziwego miłośnika gór wydaje się być najlepszym z możliwych. Wystrzegajmy się jednak podejrzanie tanich modeli obuwia z niepewnych źródeł – buty do górskich wędrówek najlepiej kupować w sklepach outdoorowych lub online.

Materiały prasowe Zalando

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn