Atak na Nanga Parbat przerwany

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 08 lutego 2014 12:27

Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych – zbyt silnego wiatru powyżej C2 – atak na Nanga Parbat został przerwany. Zarówno Polacy, jak i zespół The North Face wracają do bazy.

Mimo dużego wiatru niebo nad Nanga Parbat było dziś czyste (fot. Emilio Previtali)

Mimo dużego wiatru niebo nad Nanga Parbat było dziś czyste (fot. Emilio Previtali)

Emilio Previtali napisał: Właśnie rozmawiałem z Simone i Davidem, przez radio z 5600m. Postanowili wrócić. Jest zbyt silny wiatr, żeby kontynuować wspinanie. Wieje mocniej, niż oczekiwano. Tomasz, po próbie, wejścia powyżej C2, potwierdził, że nie jest możliwe przejście do grzbietu i osiągnięcie C3.

Simone i David, powiedzieli mi przez radio, że zrobili kawał dobrej roboty, oczyścili dużą część lin ze śniegu, pomiędzy C1 i C2. Wczoraj Tomasz i Paweł, przeszli bez ich użycia. Liny są w dobrym stanie i nadają się do kolejnej próby w ciągu kilku nadchodzących dni.

Simone i David w akcji (fot. David Göttler)

Simone i David w akcji (fot. David Göttler)

Widocznie, nie było to już okno dobrej pogody.

Obecnie, wszyscy wracają do BC, nawet Polacy. Będą tu wczesnym popołudniem. W prognozach długoterminowych, można już dostrzec inne możliwe okno dobrej pogody. Mam nadzieje, że ta prognoza będzie dobra.

Później dodał:

Krótko mówiąc: Mimo panujących wczoraj złych warunków, chcieliśmy spróbować zaatakować górę w poniedziałek. Teraz idą w dół, wciąż zbyt mocno wieje. Wrócimy w ciągu kilku dni.

Obecnie oba zespoły są już w bazie.

Tłumaczenie: Małgorzata Klamra/Himalaje.com.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn