Listopadowy magazyn “Rowertour”

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 06 listopada 2013 12:48

Dostępny jest już listopadowy numer magazynu dla fanów dwóch kółek – “Rowertour”.

okladki_11_listopad_2013

A w numerze:

Na szlaku
Babiogórski Park Narodowy

Parki narodowe zawierają w sobie pewną sprzeczność. Zwykle są ciekawe krajobrazowo, ale jednocześnie możliwość odkrywania tych atrakcji jest ograniczona. Miłośnicy rowerów wiedzą o tym najlepiej, gdyż ta forma turystyki często nie jest dobrze postrzegana przez dyrekcje parków i zwykle mocno ograniczana. Nie inaczej jest w Babiogórskim Parku Narodowym.

Siedlce i okolice

Ciepła noc szumiała za oknem, szeptem wkradła się w sny i wygnała z domu. Gwizd konduktora i już tłuką się koła pociągu. Za oknem lasy i łąki w kadrach się przewijają, słońce zbudzone wspina się po niebie i grzeje ostatnimi pro mieniami lata… Stacja Siedlce wita niedzielnym rankiem.

Dolina Dolnej Wisły

Cel był prosty – przejechać czarnym szlakiem Doliny Dolnej Wisły do Torunia. Krzyżackie zamki, średniowieczne mury, drewniane menonickie chaty, rozległe pola i łąki… A to wszystko w towarzystwie dostojnie płynącej, największej polskiej rzeki.

Sulejowski Park Krajobrazowy

Jezioro Sulejowskie, zwane zwykle zalewem, powstało 39 lat temu, a dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych centralnej Polski. Wycieczka wokół niego była moją prywatną nagrodą za wiele dni ślęczenia przed ekranem komputera przy pisaniu kolejnego przewodnika rowerowego po… Wielkopolsce.

Z Bułgarii do Polski

Dlaczego odyseja? Desantujemy się na Bałkanach i na rowerach, niczym Odys do rodzinnej Itaki, w trudzie, znoju, niepewni przygód, wracamy do Polski. Jako że mamy tylko miesiąc, zaczęliśmy w Bułgarii. Znad Morza Czarnego planujemy się przeprawić przez rumuńskie Karpaty, a następnie, przejeżdżając przez Węgry i Słowację, dotrzeć do domu.

Włochy: Monte Argentario

W ciepłych barwach kończącego się dnia górzysty półwysep Monte Argentario wygląda zjawiskowo. Dookoła jest płasko i wynurzająca z morza góra wyraźnie wyróżnia się z otoczenia. Będziemy się zmagali z trudną, częściowo pozbawioną asfaltu drogą i obezwładniającym upałem. Ale to dopiero jutro. Teraz siedzimy przy namiocie, delektując się pięknym, ciepłym wieczorem.

Masyw Czeskomorawski

Góry Żelazne – pasmo wznoszące się na północy Śródziemia. W Pierwszej Erze wznosiła się tam stolica straszliwego Morgotha, twierdza Angband. Góry zostały w większej części zniszczone w Wojnie Gniewu, wraz z upadkiem Czarnego Nieprzyjaciela; ich resztki zwano Żelaznymi Wzgórzami. Tam właśnie władał znany z Hobbita krasnolud Dáin Żelazna Stopa.

wycieczki z ratuszem w tle > Katowice

Czy jest w Polsce drugie tak duże miasto, które tak mało kojarzy się z turystyką? Pewnie nie. Czy jest drugi region, o którym jest tak wiele stereotypowych opinii dotyczących brudu i zanieczyszczeń? Też pewnie nie. Co więc robię tu, na peronie katowickiego dworca? Świszczy zimny wiatr, słońce zasnute przez… No właśnie, przez co – nisko zawieszone chmury czy pył z setek kominów?

rowerowa baza podjazdów >
Beskid Śląski: Jarzębata i Kobyla

O trzech wiślańskich podjazdach Beskidu Śląskiego – Salmopolu, Równicy i Kubalonce – słyszała cała Polska, a to za sprawą relacji telewizyjnych i radiowych z wielkich wyścigów kolarskich, jakie się tu odbywały; zwłaszcza Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Okolice Wisły oferują jednak kolarzom znacznie więcej niż trzy szosy na krzyż.

Ponadto w listopadowym magazynie „Rowertour”
rower w mieście > pomysły na mobilność

Jaki jest przepis na rowerowy sukces metropolii? Czy to możliwe, żeby w mieś cie dróg rowerowych było 16 razy więcej niż samochodowych? Czy to możliwe, że rządowa instytucja i publiczna telewizja realizują misję edukacyjną dla kierowców? Pięć pytań i pięć odpowiedzi prosto z  IV Kongresu Mobilności Aktywnej, który odbył się w połowie września w Gdańsku.

rower w mieście > wycieczki z ratuszem w tle

Wszystko na tym świecie ma swój początek i koniec. Nie inaczej jest z naszym cyklem miejskich wycieczek, publikowanym przez dwa ostatnie sezony. Odwiedziłem łącznie 12 dużych polskich miast. Chciałem przekonać, że zwiedzanie ich na dwóch kółkach ma sens, że rower nadaje się do tego celu lepiej niż jakikolwiek inny środek lokomocji. Po dwunastu odcinkach cyklu przyszedł czas na jego podsumowanie.

poradnik > wymiana napędu

Rowerowy napęd opisaliśmy dwa miesiące temu. Dzięki temu wiemy już, jak wielkie znaczenie ma on dla komfortu jazdy rowerem.  W tym numerze pokażemy, jak wygląda jego kompleksowa wymiana. Zanim do niej przystąpimy, powinniśmy się zaopatrzyć we wszelkie potrzebne elementy.

poradnik > amortyzatory

Wybór odpowiedniego widelca do roweru turystycznego to niełatwe zadanie. Temat jest często zaniedbywany zarówno przez kupujących, jak i… producentów! Trudno zrozumieć, jak to się stało, że na rynku jest zaledwie kilka firm produkujących amortyzatory dla cykloturystów, a światowi liderzy spisali nas na straty i w całości skupili się na MTB i dyscyplinach grawitacyjnych…

styl życia > miejskie wycieczki

Wywiad z Adamem Prusakiewiczem, absolwentem historii, który w Tychach pracuje jako nauczyciel historii, a w Krakowie prowadzi wycieczki rowerowe. Jest też aktywnym ratownikiem WOPR.

galeria > Cypr

Pogoda wreszcie odpuściła. Jest ciepło, ale nie upalnie. Spadła temperatura, spadły ceny, pora deszczowa dopiero przed nami. Plaże są puste, chociaż woda jest cieplejsza niż w Bałtyku w środku lata przynajmniej o kilka stopni. Taki jest Cypr w listopadzie.

korespondencja > Kazachstan, Syberia

Wyjechaliśmy z Astrachania na początku czerwca główną, ale spokojną drogą. Dookoła mokradła delty Wołgi. Krajobraz jak po powodzi. Dobry wiatr sprzyja meszkom, którym udaje się dogonić nasz rower. Po raz pierwszy do jazdy zakładamy moskitiery. Wędkarskie siatki za pięć złotych mają jednak nieco za duże oczka… W efekcie po jakimś czasie meszek jest więcej w środku niż na zewnątrz.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:

poradnik > nowości
komiks > Max Siodełko kręci
felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn