Rafał Ziobro wraz z zespołem nominowani do pływackiego wydarzenia roku

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 30 października 2013 12:37

Międzynarodowy zespół pływaków (w tym Rafał Ziobro), który w sierpniu tego roku dokonał pierwszego przepłynięcia wpław Cieśniny Beringa, został nominowany do prestiżowej nagrody przyznawanej przez World Open Water Swimming Association – pływackie wydarzenie roku. 

Rafał Ziobro, współwłaściciel firmy Raven Outdoor z Krakowa (dystrybutor m.in. marek: Patagonia, Marmot, Acu, SmartWool, właściciel sklepu Moko), wspólnie z 59 pływakami z 16 krajów przepłynął wpław odcinek między Cape Dezhnev na Czukotce a osadą Cape Prince of Wales na Alasce.

 

Rafał Ziobro podczas pierwszego przepłynięcia wpław Cieśniny Beringa (fot. Guillermo Galloshaw)

Rafał Ziobro podczas pierwszego przepłynięcia wpław Cieśniny Beringa (fot. Guillermo Galloshaw)

Rafal_Ziobro5

W ciągu 6 dni pływacy pokonali około 134 km przy temperaturze wody od 3 do 11 stopni, a temperaturze powierza około 4 – 10 stopni. Największym wyzwaniem okazały się jednak bardzo trudne warunki pogodowe (sztormowe fale sięgały sześciu metrów) i silne prądy morskie. A wszystko zaledwie w kąpielówkach, czepku i pływackich okularach – bez pianek.

Najgorszy był dla nas koniec wyprawy. Pozostawało nam do przepłynięcia tylko 20 km i daleko na horyzoncie widzieliśmy już brzegi Alaski. Prąd był jednak tak silny, że w ciągu 15 minut pływak mógł pokonać czasami tylko 100 – 200 m a bywało, że nawet porywało go wstecz. To były dwa najbardziej wyczerpujące dni wyprawy. Zmienialiśmy się co 15 minut próbując choć trochę zbliżyć się brzegu. Przy normalnych warunkach taki dystans pokonalibyśmy w około 5 – 6 godzin – mówił dla Polskiego Radia Rafał Ziobro.

Rafał Ziobro podczas pierwszego przepłynięcia wpław Cieśniny Beringa (fot. Guillermo Galloshaw)

Rafał Ziobro podczas pierwszego przepłynięcia wpław Cieśniny Beringa (fot. Guillermo Galloshaw)

RafaL_Ziobro3

Przy pracy sztafety kluczowa jest dobra organizacja grupy, jak i całego przedsięwzięcia. Pływacy byli eskortowani przez statek-szpital oraz 3 łodzie ratunkowe. Każdy z pływaków wskakiwał do wody na 20 minut, a następnie wracał na pokład statku zastąpiony przez kolejnego zawodnika.

W moim odczuciu praca całego zespołu wspierającego pływaków była znacznie cięższa od naszej. Lekarze, ekipa na łódkach, ludzie odpowiedzialni za nawigację pracowali często całą dobę bez żadnej przerwy kiedy my po naszej turze mogliśmy wrócić do ciepłych kajut – mówił Rafał.

Za stronę taktyczno-organizacyjną projektu odpowiedzialny był wybitny rosyjski pływak Oleg Dokuchaev. Całym projektem dowodził Admirał Konstantin Sidenko.

To nie jedyne sukcesy Rafała – krakowianin ma także na swoim koncie między innymi pierwsze polskie przepłynięcie Cieśniny Gibraltarskiej oraz Cieśniny Magellana.

***

Serdecznie gratulujemy wyczynu! Zachęcamy do głosowania na Rafała i jego zespół: https://www.worldopenwaterswimmingassociation.com/2013-wowsa-award-nominees-vote-here/

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn