Aleksandra Taistra przechodzi Mind Control 8c (c+)

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 28 października 2013 9:56

22 października br. Aleksandra Taistra – zawodniczka SALEWA Team Polska wpięła się do łańcucha jednej z najpiękniejszych ekstremalnych dróg na świecie – Mind Control 8c (c+) w hiszpańskiej Olianie.

Otwarta przez Chrisa Sharmę w 2009 roku 45-metrowa droga zdążyła zapracować już na miano jednej z najpiękniejszych na świecie dróg w swojej wycenie. Jak podaje portal 8a.nu, droga powtórzona została dotąd siedemnaście razy i każdy z autorów przejścia dał jej maksymalną wycenę trzech gwiazdek za klasę i estetykę. O kolejne, prawdopodobnie siódme, kobiece przejście linii pokusiła się Ola Taistra, która od pewnego czasu przebywa w Hiszpanii.

Sangre de Toro 8b (fot. Jakub Saniewski)

Sangre de Toro 8b (fot. Jakub Saniewski)

Jak przyznaje katowiczanka, z Mind Control po raz pierwszy zetknęła się na obecnym wyjeździe, a patentowanie całości zajęło jej około pięć dni: Mind Control to ciągowa linia z małym cruxem i miejscami odpoczynkowymi, w których można, jak to się mówi, zrestować do zera. Równocześnie jest to wspinanie bardzo, ale to bardzo wytężające umysł – po 30 metrach skały mamy mały crux, który można zrobić na x różnych sposobów, następnie dobry rest, a potem… około 10 metrów terenu skutecznie odcinającego prąd do tego stopnia, że musiałam zatrzymać się na rest będąc już pół metra od łańcucha. 

Mind Control to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych linii ostatnich kilku lat. Wśród licznych przejść RP, na pierwszy plan wysuwają się prowadzenia OS Adama Ondry i Flash Silvio Reffo. Mnogość przejść oraz odczucia ich autorów sprawiły, że jakiś czas temu zaczęto kwestionować pierwotną wycenę linii. Osobiście uważam, że linia zasługuje bardziej na wycenę 8c/c+ lub mocne 8c, niż taką, jaką można znaleźć w topo – komentuje Ola.

Zawodniczka SALEWA Team Polska rozpoczęła sezon w marcu wyjazdem do Andaluzji, w trakcie którego odwiedziła rejony El Chorro, Desplomilandia, Loja i La Muela. Niestety intensywne opady wykluczyły z planu trudniejsze propozycje rejonów, jak i przystanki w Archidonie i Rosario. Ola skupiła się zatem na odhaczaniu nieco łatwiejszych linii w La Muela i w rezultacie w niecałe półtora tygodnia udało jej się pokonać cztery drogi w stopniu 8b, w tym Sangre de Toro, Inopia i Hechizao (czwarta linia bez nazwy).

Inopia 8b (fot. Jakub Saniewski)

Inopia 8b (fot. Jakub Saniewski)

Czerwiec zawodniczka SALEWA Team Polska przeznaczyła na Rodellar, czego efektem było prowadzenie A Media Asta 8b/b+ w sektorze Cueva de los Cazadores:

Śliczna, długa, mocno przewieszona z odcinkiem w dachu… Wyjątkowo trickowe i finezyjne wspinanie. Rewelacja!. Zwieńczeniem wyjazdu było parę dni spędzone w przepięknym Riglos oferującym długie, wytężające wspinanie wielowyciągowe.

A Media Asta 8b/b+ (fot. M. Jamkowski)

A Media Asta 8b/b+ (fot. M. Jamkowski)

Pierwsze od wielu lat wakacje w kraju Ola poświęciła na odpoczynek, a następnie solidne przygotowanie pod jesienne projekty. Zarówno przed sezonem, jak i w jego trakcie o odpowiednie przygotowanie fizyczne i równocześnie zdrowie Oli dbał fizjoterapeuta Jakub Saniewski.

Z początkiem października udała się ona w zespole z Niną Gmiter do Katalonii. Zaskakująco wysokie temperatury wymusiły wczesne pobudki oraz regularne przemieszczanie się między pobliskimi rejonami Perles, Tres Ponts i Olianą, w której padła m.in. właśnie Mind Control. Więcej o kolejnych przejściach Oli oraz dalszych planach już wkrótce.

Radość po przejściu Mind Control (fot. arch. Aleksandra Taistra)

Radość po przejściu Mind Control (fot. arch. Aleksandra Taistra)

Relacje z wyjazdu na bieżąco można śledzić na: http://aleksandrataistra.blogspot.com/

Monika Młodecka

(Salewa PR)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn