Już wkrótce Tarnowski Festiwal Wspinaczkowy

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 21 czerwca 2013 13:18

Po raz drugi tarnowski Rynek będzie gościł Festiwal Wspinaczkowy – imprezę niespotykaną na taką skalę w Polsce, bo program jest nastawiony na aktywne uczestnictwo wspinaczy, niezależnie od wieku i umiejętności. Niemniej najważniejszym punktem festiwalu będzie kolejna edycja Pucharu Polski – adidas 2013 rozgrywana na zupełnie nowej ścianie boulderowej.

Program imprezy rozpocznie się 26 czerwca, kiedy to w Tarnowskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż trzech niezwykłych wystaw fotograficznych. Jednak autorzy przeniosą nas w różne wymiary, których wspólnym mianownikiem będzie wspinanie.

21arnowski-festiwal-wspinaczkowy-rynek

Tym samym będzie można zobaczyć “Lodowych Wojowników” w wystawie Polskiego Himalaizmu Zimowego, która przeniesie nas w świat najwyższych gór Karakorum. Z kolei Adam Kokot zaprezentuje prace związane z nieomal wszystkimi odmianami szeroko pojętego alpinizmu, w tym fotografie które ukazują to co najważniejszego wydarzyło się w ostatnich latach na polskiej scenie wspinaczkowej. Natomiast Piotr Drożdż ukaże efekt swoich poszukiwań nad emocjami towarzyszącymi wspinaniu, które obecne są w każdym z nas – niezależnie czy wspinamy się na najwyższym poziomie, czy w zawodach paraclimbingu…

Od piątkowego popołudnia (28 czerwca) ruszą eliminacje Pucharu Polski w boulderingu – adidas 2013. Zawody będą kontynuowane przez poranny, sobotni półfinał, aż do wieczornego finału w malowniczej scenerii tarnowskiego Rynku określanego “perłą renesansu”. Z bardziej technicznych informacji warto napomnieć o tym, że zawody odbędą się na całkowicie nowych konstrukcjach – odpowiadających najnowszym trendom światowym. Głównym kompozytorem problemów będzie Aleksander Romanowski, pod którego okiem zostanie przygotowanych kilkanaście przystawek eliminacyjnych.

Rejestracja dostępna jest tutaj.

Tuż po eliminacjach odbędzie się dość niezwykłe spotkanie. Gościem specjalnym będzie skoczek narciarski Piotr Żyła, który wspólnie z Marcinem Dzieńskim postara się wciągnąć publiczność do kilku wspinaczkowych gier i zabaw. Zaś jak najbardziej oficjalny charakter będzie miała prezentacja nowych strojów Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej: czerwono-grafitowe koszulki – miejmy nadzieję – zdominują wkrótce areny międzynarodowych zmagań :)

Dla wszystkich, ale szczególnie dla tych którym nie powiedzie się w półfinałach, przewidziano konkurs na potęgę skoku Fly or Die. Czy zostanie pobity zeszłoroczny rekord? Czy ktoś pokona Piotra Żyłę? Nie zabraknie też okrągłych, drewnianych zabawek z Woodpackera – w końcu nie samym wspinaniem żyje człowiek – którymi każdy będzie się mógł pobawić.

Ważną częścią Tarnowskiego Festiwalu Wspinaczkowego będzie cykl zawodów dla dzieci, rodziców – a właściwie wszystkich chętnych. W sobotni poranek najmłodsi zmierzą się w licznych konkursach parawspinaczkowych pod wspólną nazwą Tarnovia Kids, zaś “starsi” będą mieli okazję zmierzyć się w czasówkach.

Spajającym imprezę elementem będą rodzinne zawody Tarnovia Family Cup, gdzie o rezultacie decydować będzie suma wyników par rodzic-dziecko.

Na tym jednak nie koniec atrakcji, bo na niedzielę przewidziano Otwarte Mistrzostwa Małopolski Dzieci i Młodzików w boulderingu i wspinaczce na czas, które po części – dzięki uprzejmości Gatowalls i wsparciu firmy adidas – odbędą się na tych samych ścianach, na których rywalizować będą wcześniej najlepsi polscy wspinacze.

Nie zabraknie też slackline’a, a zatem ponownie będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach, podglądnięcia niesamowitych trików oraz mrożących krew w żyłach przejść highline. A żeby nie było iż są to tylko chwytliwe słowa zachęty ze strony organizatorów to warto wspomnieć, że w zeszłym roku Jan Gałek pokonał SOLO linię pomiędzy jedną z kamienic, a ścianą do czasówek ponad widownią oglądającą zmagania boulderowe…

Kulturalny wymiar Festiwalu zostanie spięty przez przegląd filmów wspinaczkowych i górskich, które będą towarzyszyły imprezie przez cały weekend.

Relację i transmisję z imprezy będzie można śledzić na portalch wspinanie.pl oraz climb.pl.

Więcej szczegółów i zapisy już wkrótce na stronie: festiwal.tarnovia.org.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn