Climbing Technology oświadcza: nasze lonże są bezpieczne

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 26 marca 2013 9:05

W związku z wątpliwościami co do wytrzymałości lonży, jakie pojawiły się ostatnimi czasy, firmy oraz instytucje branżowe (m.in. UIAA) rozpoczęły testy mające na celu sprawdzenie niezawodności i bezpieczeństwa lonż używanych na via ferratach.

Jest to problem dotyczący wszystkich producentów. Przeprowadzone testy ujawniły, że elementem mogącym niebezpiecznie obniżyć wytrzymałości lonży jest absorber energii, który wykorzystuje siłę tarcia liny, do dynamicznego wyhamowania lotu.

Mając na względzie bezpieczeństwo swoich klientów oraz w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka, firma Climbing Technology przeprowadziła również ponowne testy swojego sprzętu. Do testów wybrano nie tylko nowe produkty, ale także lonże intensywnie używane przez prywatnych użytkowników.

Climbing Technology, zestaw do via farrata Classic K-Set

Climbing Technology, zestaw do via farrata Classic K-Set

 

Testy przeprowadzone na wybranej próbie lonży sprawdziły wytrzymałość całego systemu, jak i możliwości pochłaniania energii przez absorber i jego wpływ na wytrzymałość liny wykorzystywanej w tym zestawie.

Firma Climbing Technology oświadcza oficjalnie, że testy nie wykazał aby ich lonże z absorberem wykorzystującym siłę tarcia liny do hamowania lotu, były w jakikolwiek sposób niebezpieczne.

Climbing Technology potwierdza, że użytkowanie zestawów Revolving K-Set oraz Classic K-Set  jest zupełnie bezpieczne jeśli tylko spełnione zostaną zalecenia zawarte w instrukcji, takie jak utrzymywanie sprzętu w odpowiednim stanie, częstotliwość użytkowania oraz jej wpływ na żywotność sprzętu, oraz maksymalny okres, po którym należy zaprzestać używania lonży.

Przetestowane lonże do via ferrata marki Climbing Technology

Przetestowane lonże do via ferrata marki Climbing Technology

Wszystkie lonże firmy Climbing Technology będące obecnie w sprzedaży, są bezpieczne i można swobodnie z nich korzystać.

Poniższa tabela przedstawia zalecany i bezpieczny okres użytkowania lonży:

Climbing Technology, zalecany i bezpieczny okres użytkowania lonży

Climbing Technology, zalecany i bezpieczny okres użytkowania lonży

 

Źródło: Snap Outdoor (dystrybutor marki Climbing Technology w Polsce)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn