Izraelski Szlak Narodowy (INT, ang. Israel National Trail) to trasa, która łączy północną i południową część kraju. Jej przejście to sposób na zobaczenie Izraela od wielu różnych stron – od pustyni Negev, przez kaniony, zielone wzgórza, rejony miejskie, aż po wybrzeża śródziemnomorskie. To też okazja na sprawdzenie siebie w niekiedy bardzo trudnych warunkach.
***
Izrael, choć jest niewielkim państwem, posiada wiele szlaków przeznaczonych do wędrówki, jazdy na rowerze czy jazdy konnej. Łączna długość tras to ponad 9000 km, przy czym niektóre z nich przejdziemy w kilka godzin, a na niektóre będziemy potrzebować kilku tygodni.
Jednym z przykładów tras długodystansowych jest Izraelski Szlak Narodowy. Wymaga on dobrego przygotowania nie tylko fizycznego, ale także logistycznego. Przed wyprawą należy wziąć pod uwagę pory roku i zmieniające się zależnie od pory dnia temperatury, miejsca noclegowe czy zapas wody, do której może nie być dostępu nawet kilka dni. Ze względu na pustynne odcinki (góry, kaniony czy ostre granie) niezbędnym jest też umiejętność poruszania się w terenie skalnym.
Podstawowe informacje dotyczące szlaku:
- Długość: ok. 1000 km
- Czas przejścia: 6-8 tygodni
- Trasa: Ejlat – Dan (południe – północ), Dan – Ejlat (północ – południe) lub trasa łączona: Tel Aviv-Dan i Tel Aviv-Ejlat
- Zalecany zapas wody: 6-8 litrów/dzień
Na przejście fragmentu szlaku zdecydował się Michał Szymański [na jego blogu fotograficznym znajdziecie całą masę ciekawych podróży i świetnych zdjęć – TUTAJ]. Jego celem było pokonanie 120 km INT, odcinka położonego na pustyni Negev (od Mitzpe Ramon do skrzyżowania dróg 40 i 13 na południu). Jednym z punktów trasy był karawanseraj Nebatejczyków, budowla znajdująca się na antycznym Szlaku Kadzidlanym, prowadzącym z Półwyspu Arabskiego nad Morze Śródziemne. Częścią wyprawy był również trawers powstałego w wyniku erozji gleby krateru Ramon (jego długość wynosi 40 km, szerokość – 9 km, a głębokość – 300 m). Poniżej przedstawiamy zdjęcia Michała z pięciodniowego marszu, nocy spędzonych w namiocie, a także fotografie przedstawiające lokalne społeczności miast, odwiedzonych jeszcze przed rozpoczęciem pustynnego trekkingu.
Zuzanna Kozerska
Źródła: blog.szymanskich.net, touristisrael.com, natureisrael.org, lukaszsupergan.com
***