Południowy brzeg Zalewu Wiślanego nie jest tak popularny jak północny, a przyroda mocno przypomina tu tę z estońskich bezdroży. Spacer szlakiem wzdłuż torów dawnej kolejki to doskonała okazja do spojrzenia na Bałtyk od nietypowej strony.
***
Zalew Wiślany to szuwarowe oblicze Morza Bałtyckiego. Znajduje się na terenie Polski i rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego; uchodzą do niego całkiem spore rzeki: Pregoła, Pasłęka, Elbląg, Nogat, Szkarpawa czy Świeża. Wody zalewu są słodko-słone, dzięki czemu występuje tu wiele gatunków zwierząt, które takich warunków nie mogłyby znaleźć nigdzie indziej. Żyją tutaj m.in. węgorze, sandacze, okonie, leszcze czy płotki, swoje tarło odbywają śledzie. Zalew Wiślany to również znakomite miejsce dla ptactwa wodnego i błotnego. Z łatwością wypatrzymy tu czaple, żurawie, perkozy, łabędzie oraz liczne ptaki śpiewające, m.in. trzciniaki, trzcinniczki czy brzęczki. Osobliwością fauny jest wschodnioazjatycki jeleń sika, sprowadzony w końcu XIX w. z Azji; z zarośli i szuwarów mogą się również wyłonić łoś, jeleń, daniel, sarna, dzik, wilk, borsuk, jenot czy wydra.
Co ciekawe, w nadzalewowych lasach występują rzadkie na północy Polski gatunki górskiej flory: olsza szara, tojad dzióbaty, manna gajowa, kosmatka gajowa, tojeść gajowa, lepiężnik biały, żebrowiec górski czy przetacznik górski. Inne chronione rośliny to wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, wiciokrzew pomorski, pióropusznik strusi, widłak wroniec czy czosnek niedźwiedzi.
Nasz szlak zaczyna się na obrzeżach Tolkmicka, gdzie na małym parkingu możemy zostawić auto. Idziemy leśną drogą, warto jednak odbijać w każdą możliwą ścieżkę w kierunku zalewu – zwykle prowadzą one między bajecznie duże szuwary oraz na urokliwe plaże. Każda z plaż jest inna, z całą pewnością wyjątkowa.
Na stacji MOR Leśniczówka ścieżka rowerowa, którą się poruszamy, prowadzi w prawo, my zaś trzymamy się lewej strony. Wchodzimy w las i przez malowniczy wąwóz docieramy do torów Kolei Nadzalewowej i na plażę z tzw. Świętym Kamieniem. Według legend pogańscy kapłani składali na nim niegdyś ofiary w intencji wypływających na połów rybaków.
Kolej Nadzalewowa była niemieckim projektem, w myśl którego Elbląg miał zostać połączony koleją z Królewcem, budowa jednak zatrzymała się w Braniewie. Kolejka działała aż do 2006 r., ale z uwagi na małą liczbę podróżnych uznano ją za nierentowną i zamknięto.
Szlak wiedzie przez letniska i małe osady ukryte w lesie (od strony Fromborka możliwy jest wjazd samochodem). W sezonie zimowym da się przejść torami; aż do późnej jesieni uniemożliwia to bujna roślinność. Spacer można kontynuować do Fromborka – tam skorzystamy z bazy gastronomicznej i zobaczymy wiele ciekawych miejsc, np. zespół klasztorny, pałac biskupi czy zabytkową miejską architekturę.
Aktywność w tym miejscu:
Południowy brzeg Zalewu Wiślanego to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie. Urokliwe elbląskie lasy mają dobrze oznaczone szlaki, latem można korzystać z licznych kąpielisk, a we Fromborku czy Elblągu czekają muzea, kościoły i zabytkowa architektura. Zimą Zalew Wiślany zamarza i jest wykorzystywany do sportów zimowych, np. icesurfingu.
Magdalena Dziadosz
***
Czy w Polsce można wciąż odnaleźć prawdziwie dzikie miejsca?
Powyższy fragment pochodzi z książki Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura. To bardzo ciekawa pozycja, w której autorka opisuje 72 enklaw natury i zachęca do eksploracji tych mniej znanych zakątków naszego kraju.
Magdalena Dziadosz przekonuje, że wcale nie trzeba przejechać rowerem Patagonii, ani przepłynąć kajakiem Alaski, by przeżyć przygodę. Dzika Polska zabierze Cię w miejsca nie tak odległe, w których również nieprzerwanie rządzi natura:
- rezerwaty, parki narodowe i krajobrazowe
- ścieżki przyrodnicze i edukacyjne
- leśne ostępy i górskie łąki
- jeziora, rzeki i bagna
- szczyty, jaskinie i pustynia
- miejsca znane i… nieznane.
Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura jest dostępna w księgarni wydawnictwa Bezdroża:
Zajrzyj do wnętrza: