Pogoda bywa zmienna. Z tego faktu zdaje sobie sprawę chyba każdy rowerzysta. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak optymalnie dostosować swój ubiór do warunków atmosferycznych, aby jazda na jednośladzie była przyjemna, to chętnie Ci doradzimy!
Jak dostosować się do różnych temperatur?
Polska przyzwyczaiła nas już, że zimą temperatura bywa bardzo różna. Czasami trzeba walczyć z mrozem, a czasami czujemy się tak, jakby była wiosna. Z tego powodu możesz mieć wątpliwości co do tego, jak odpowiednio się ubrać. Możesz stosować się do następujących wskazówek:
- Poniżej zera stopni – postaw na grubą bluzę rowerową oraz odzież termoaktywną. Do tego długie spodnie oraz kurtkę rowerową. Miej również założone ciepłe rękawiczki, a pod kaskiem także nałożoną czapkę;
- Około 5 stopni – możesz założyć nieco cieńszą bluzę rowerową, reszta rzeczy bez zmian;
- Około 10 stopni – bluza rowerowa z długim rękawem i długie spodnie;
- Około 15 stopni – lekka bluza rowerowa, koszulka i krótkie spodnie.
Pamiętaj jednak, że każdy ma swoją tolerancję do niższych temperatur. Jeśli wiesz, że zimą mocniej marzną Ci stopy, to rozważ skarpety rowerowe. Znajdziesz je między innymi tutaj: https://sportano.pl/odziez-rowerowa/skarpety-rowerowe.
Co powinien zapewniać optymalny strój?
Strój rowerowy powinien charakteryzować się trzema cechami. Pierwszą z nich jest komfort. Odpowiednie materiały oraz krój nie krępują Twoich ruchów, a także zapewniają swobodę podczas jazdy. Kolejną rzeczą jest ochrona. Przewianie, zmarznięcie czy też otarcia to rzeczy, których chcesz uniknąć. Oprócz tego istotna jest także funkcjonalność. Ilość kieszeni, wentylacja czy też obecność elementów odblaskowych także są nie bez znaczenia.
Pamiętaj również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Kask powinieneś zakładać o każdej porze roku, natomiast zimą możesz pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Nawierzchnia czasami jest oblodzona, a o wypadek nietrudno, dlatego ochraniacze na łokcie i kolana są przedmiotami, których posiadanie warto rozważyć. Możesz zamówić je choćby przez internet, na przykład w tym miejscu: https://sportano.pl/akcesoria-rowerowe/ochraniacze-rowerowe/ochraniacze-na-lokcie.
Gdy będzie naprawdę zimno
W przypadku surowej zimy możesz zastanowić się nad odzieżą termoaktywną. Ma ona kilka istotnych korzyści. Po pierwsze, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, regulując ciepło w chłodnych warunkach i odprowadzając pot w cieplejszych. To sprawia, że dobrze sprawdza się podczas zimowych aktywności. Po drugie, materiały używane w odzieży termoaktywnej posiadają właściwości szybkiego schnięcia, co pozwala utrzymać uczucie suchości i komfortu. Z tych powodów wielu rowerzystów wybiera ją zimą na pierwszą warstwę swoich ubrań.
Bluzy na rower na różną pogodę
Ważne jest także dobranie odpowiedniej bluzy. Modele na różną pogodę znajdziesz między innymi w sklepie https://sportano.pl/. Jak jednak wybrać tę właściwą? Kieruj się dwiema zasadami:
- W chłodne dni stawiaj na grubsze bluzy z podszewką. Dzięki niej zyskasz ochronę przed wiatrem oraz zimnem. Przypatrz się również modelom z membraną, ponieważ zapewnia ona lepszą oddychalność.
- Gdy zrobi się cieplej, lepiej sprawdzi się bluza lekka, oddychająca i szybkoschnąca. Przy wyższej temperaturze łatwiej o zgrzanie się, z kolei nadmierne pocenie się bywa bardzo dyskomfortowe. Dlatego też warto je w miarę możliwości ograniczać.
O tym pamiętaj
Na ryku dostępne są gadżety, które możesz uznać za praktyczne. Na przykład przejściowe rękawiczki – nie są one tak grube, jak zwykłe modele, ale zawierają lekkie ocieplenie. Z tego powodu niektórzy rowerzyści zakładają je zimą, jeśli dzień nie jest wyjątkowo mroźny. Kolejną rzeczą są ocieplacze na buty. Dzięki nim Twoim stopom powinno być ciepło nawet w sytuacji, gdy zdecydujesz się na rower przy minusowej temperaturze.
Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić Ci, na jakie rzeczy warto zwracać uwagę w kwestii ubioru. Jazda na rowerze o tej porze roku jest możliwa, jednak odpowiednia odzież to podstawa!

Materiały partnera