Sukcesem wyprawy będzie dla mnie, jeśli wszyscy wrócimy razem, jako koledzy i przyjaciele – rozmowa z Januszem Gołąbem przed Zimową Wyprawą Narodową na K2

przez Administrator | Opublikowano 06 grudnia 2017 17:07

Każdy z kolegów z którymi jadę jest doświadczonym alpinistą, więc oczywiście są pewne szablony takiej strategii. Zakładanie kolejnych obozów w celu zdobycia aklimatyzacji; dotarcie do wysokości ponad 7000 metrów; założenie obozu trzeciego; spędzenie w nim jednej lub dwóch nocy przez jak największą ilość członków zespołu. Jeśli te punkty zostaną spełnione możemy mówić, że jesteśmy gotowi do ataku szczytowego. Wtedy już tylko potrzebna nam będzie pogoda. Tak jest w alpinizmie – często szczęście jest bardzo istotnym elementem całej tej gry. Na pewno musimy też być elastyczni i dobierać strategię do warunków, bo to one mogą zadecydować o tym czy wejdziemy na tą górę, czy nie.

Czy wśród niektórych członków zespołu czuć wyraźnie większą energię, spręża, ambicje?

Ambicja w alpinizmie, taka największa, nie jest może najbardziej pożądaną cechą. Zbyt wybujała ambicja spowoduje, że nie będzie się starym alpinistą, a dobry alpinista to stary alpinista. Ja myślę, że każdy ma szansę wejść na szczyt. Może troszeczkę szczęścia będzie potrzebne i jest to trochę loteria. Zawodnik, który w tej chwili wydaje się najmocniejszy może nie mieć tego szczęścia – np. nie przespał się w odpowiednim momencie w obozie trzecim, a już później nie będzie miał takiej szansy – wtedy jest trochę do tyłu z aklimatyzacją i nie będzie mógł uczestniczyć w ataku szczytowym.

Skoro już sam o tym wspomniałeś, czy któryś z członków wyprawy wydaje się najmocniejszy?

Oczywiście mamy taką gwiazdę, jaką jest Denis Urubko, który jest świetnym alpinistą. Można powiedzieć, że ma największe szanse, jednak jeśli na pewnym etapie nie zdoła się zaaklimatyzować, a zrobi to ktoś inny, to ten ktoś będzie mógł wykorzystać nadarzające się okno pogodowe, a nie Denis.

Skomplikowana logistyka, trudne warunki zimowe, zagrożenie chorobami, kłopoty z regeneracją i niepewna pogoda. Nie zapominajmy również o samym celu wyprawy – K2 jest przecież najtrudniejszym pod względem technicznym szczytem ośmiotysięcznym. Wydaje się, że to wystarczy, aby stwierdzić, że Zimowa Wyprawa na K2 jest jednym z największych wyzwań eksploracyjnych dzisiejszych czasów. Może jednak są jeszcze jakieś czynniki, które musicie brać pod uwagę?

Tak, to prawda. Zimą warunki są znacznie trudniejsze. Jest więcej zmiennych czynników. Okno pogodowe są zdecydowanie krótsze. Prąd strumieniowy, który nasuwa się nad pasmo Karakorum od północy, latem tylko czasem muska to pasmo. Natomiast zimą nasuwa się centralnie – wiatr potrafi wiać na wysokości 8000 m z prędkością 300 km na godzinę, w takich warunkach nie da się wejść na wierzchołek…

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Przy jakiej prędkości wiatru jest to jeszcze możliwe?

Poniżej 50 km/h, 30 km/h… Trudności jest wiele, ale każdy z nas jest na tyle doświadczony, że mam nadzieję, iż stopniowo będziemy razem je pokonywać.

Wszyscy mamy taką nadzieję. Właśnie – wszyscy Polacy interesują się wyprawą – zdobyliśmy pierwszy szczyt ośmiotysięczny zimą. K2 jest ostatnim. Jak odbierasz tę krajową atmosferę wokół wyprawy?

Mam nadzieję, że atmosfera w kraju jest dobra, natomiast ja osobiście chciałbym już być na miejscu. Zima astronomiczna już się zaczyna, a kalendarzowa za chwilę już będzie. Po prostu chciałbym już wyjechać i zacząć się wspinać wraz z kolegami. Robić to co umiemy, co kochamy. To jest nasza pasja.

Polscy alpiniści są marką rozpoznawalną na całym świecie. Wielu wybitnych wspinaczy, naszych rodaków, zapisało się już w historii zdobywania najwyższych gór świata, wielu ma na to szansę. Jak widzą nas inni alpiniści?

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. wiekosreko napisał(a):

    mam wrazenie ze kolejny raz nic nie wyjdzie
    doswiadczony, a mowi ze sukcesem bedzie jak wroca, to gdzie jest nastawienie na sukces
    kukuczka we flanelowej koszuli i z ruskim aparatem smigal, ogladam stare zdjecia wyprawowe i widze ze jakis gosc na kilku wyprawach mial ten sam stary sweter
    teraz elektronika, liofili, spiwory i kurtki po 100 gram, prognozy co 5 min, gpsy , wielcy sponsorzy, fejs i co ???

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn