Zimowe gotowanie z Primusem

przez Administrator | Opublikowano 27 listopada 2017 12:57

Są jednak takie miejsca, gdzie zwykła kuchenka nie da rady. Na dalekie podróże lub najbardziej ekstremalne warunki atmosferyczne przeznaczone są palniki wielopaliwowe. Jak wskazuje nazwa, można ich używać nie tylko z gazem, ale także z innymi rodzajami paliwa – olejem napędowym, benzyną, naftą, a nawet paliwem lotniczym. Dzięki temu możemy je zabrać praktycznie wszędzie – w miejsca, gdzie nie mamy możliwości kupienia gazu turystycznego lub lecimy samolotem i nie możemy wcześniej zaopatrzyć się w kartusz. Tego typu planiki mają także większą moc i dodatkową pompkę, aby, np. na dużych wysokościach, gdzie ciśnienie jest niskie, wtłoczyć do kartusza powietrze niezbędne w procesie spalania.

Kuchenka Primus Omnifuel to najczęściej nagradzany palnik w historii marki. Kilkukrotnie został uznany za produkt roku podczas Targów OutDoor i używany jest przez entuzjastów gotowania na świeżym powietrzu na całym świecie. Zestaw OmniFuel składa się z palinka o mocy 3000 W, pompki ErgoPump, niezbędnika z igłą do czyszczenia oraz osłonie przeciwwietrznej. Do zagotowania jednego litra wody potrzebuje tylko 2 minut, a 230-gramowy kartusz z gazem wystarcza na 70 minut używania. Występuje także w wersji Lite – lżejszej i o trochę mniejszej mocy (2600 W), ale za to jeszcze bardziej wydajnej (100 minut gotowania na 230-gramowym kartuszu).

Gotowanie na świeżym powietrzu nie musi być kojarzone tylko z wiosenno-letnimi aktywnościami. Ciepły posiłek lub świeżo zrobiona kawa na górskim szlaku w mroźny dzień wynagrodzą zimne warunki i rozgrzeją nas od środka. Wystarczy dobrać odpowiedni zestaw – i ruszać w plener.

Informacja marki Primus

Strony: 1 | 2

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn