Polscy goście na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim

przez Administrator | Opublikowano 14 listopada 2017 15:52

Karolina Ośka i Michał Czech na szczycie El Capitana po zrobieniu “Freeridera” (fot. M. Czech)

Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński

Taternicy, alpiniści, członkowie KW Trójmiasto. Mają na koncie wiele znaczących przejść, letnich i zimowych. W lutym br. pokonali drogę Costa Brava na ścianie Mongejury w dolinie Romsdal (najprawdopodobniej pierwsze zimowe przejście), a w lipcu zrobili pierwsze powtórzenie rosyjskiej hakowej drogi 600-metrową ścianą Helvetestinden na Lofotach. W tym roku wspinali się także na słynnym Zodiacu. Na KFG opowiedzą o tegorocznym wypadzie do Yosemite, swojej przygodzie z Zodiakiem (będzie też film) oraz o tym, jak w Dolinie radzili sobie pozostali Polacy – a trzeba przyznać, że w tym roku polskich akcentów nie brakowało.

Józek Soszyński i Małgorzata Jurewicz (fot. M. Jurewicz, J. Soszyński)

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

Wspinacze sportowi i górscy. Od kilku lat z sukcesami realizują projekt Alpine Wall Tour. W jego ramach udało im się przejść kilka wybitnych, górskich dróg, w tym: Drogę Hiszpańską (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo, Brento Centro (8b, 1000 m) na Monte Brento i Bellavistę (8b+, 500 m) na Cima Ovest di Lavaredo. W sierpniu tego roku wrócili w Dolomity i pokonali, jako trzeci zespół, Project Fear (8c, 550 m) Dave’a MacLeoda na Cima Ovest, wariant do słynnej Pan Aromy. Apetyty chłopaków rosną…

Jacek Matuszek i Łukasz Dudek po pokonaniu „Project Fear” (fot. arch. Alpine Wall Tour

Grzegorz Folta

Wspinacz, przewodnik tatrzański, znawca Tatr. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku dokonał samotnego przejścia Głównej Grani Tatr. Dokonał tego bez asekuracji i zjazdów, depozytów oraz wsparcia zewnętrznego. Wyczyn ten zajął mu 149 godzin.

Grzegorz Folta na Głównej Grani Tatr w drodze na Ostry Szczyt (fot. Adam Pieprzycki

Janusz Majer

Himalaista, uczestnik i kierownik wypraw w góry najwyższe, w latach 1987-1993 wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletni prezes Kluby Wysokogórskiego Katowice, organizator Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach w latach 1988, 1990, 1992. Szef programu „Polskie Himalaje”, którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Janusz Majer opowie na KFG o nowych celach eksploracyjnych w Himalajach i Karakorum.

Janusz Majer (fot. Wojciech Lembryk / KFG)

Krzysztof Starnawski

Jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych nurków głębinowych na świecie, jedyny Polak nurkujący na ekstremalnych głębokościach. Także ratownik TOPR, instruktor, podróżnik. Ma na koncie imponujące rekordy, w tym odkrycie najgłębszej zalanej jaskini świata – Hranická Propast. To jednak nie rekordy są dla niego najważniejsze. Mówi o sobie: „Bardziej zależy mi na eksploracji, odkrywaniu tego co nieznane, pionierskie”.

Krzysztof Starnawski nad Morskim Okiem (fot. arch. K. Starnawski)

Piotr Hercog

Czołowy biegacz górski w Polsce, organizator dużych imprez biegowych, w tym Supermaratonu Gór Stołowych i Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Brał udział w wielu górskich maratonach i ultramaratonach na całym świecie. W tym roku zwyciężył na dystansie 100 mil w patagońskim Ultra Fiord – uznawanym za jeden z najtrudniejszych biegów górskich świata, był także najlepszym zawodnikiem w kategorii obcokrajowców (foreigner category) w Tenzing Hillary Everest Marathon. Piotr opowie o swoim projekcie Hercog Mountain Challenge.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn