Merrell przedstawia nową odsłonę kultowej serii butów Chameleon

przez Michał Gurgul | Opublikowano 13 października 2017 16:53

Tak wygląda ewolucja według Merrella, amerykańskiego producenta słynnego na całym świecie obuwia outdoorowego. Chameleon 7, tak jak gad, od którego pochodzi nazwa modelu, potrafi dopasować się do zmiennych warunków jakie możemy napotkać podczas różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Ochrona, stabilność i lekka konstrukcja – to cechy charakterystyczne tego modelu.

Pierwszy Chameleon powstał w 2001 roku. To właśnie wtedy, zainspirowani umiejętnościami kameleona projektanci Merrella, postawili sobie za cel stworzenie wszechstronnego buta. Buta, który podobnie jak ten charakterystyczny gad, potrafi dostosować się do zmiennych warunków atmosferycznych i terenowych. 16 lat pracy, ewolucji i udoskonalania serii butów Chameleon doprowadziło w tym roku do powstania siódmej już wersji tego kultowego modelu. Najnowsze wcielenie Chameleona dzięki innowacyjnej konstrukcji i zaawansowanym technologiom osiągnęło najwyższy stopień adaptacji do zmiennych warunków na szlaku. Natomiast jego wzornictwo, uaktualnione i dopracowane przez projektantów marki Merrell, nadal nawiązuje do swoich poprzedników z linii Chameleon.

Merrell Chameleon 7 – nowa rodzina wszechstronnych butów outdoorowych (fot. Merrell)

Mówi się, że nie ma rzeczy uniwersalnych. Jeśli jednak jakiś model buta hikingowego można określić tym mianem, to z pewnością zasługuje na nie Chameleon. Jest to model przeznaczony dla osób często zmieniających charakter, tempo, miejsce i teren swoich wędrówek. Chameleony posiadają cechy zarówno lekkich butów sportowych, jak i wytrzymałych butów trekkingowych, których zadaniem jest zapewnienie ochrony i stabilności, szczególnie na długich i wymagających trasach.

„Natura to coś pięknego” – jedno z haseł promowanych przez markę Merrell

Mając na względzie indywidualne potrzeby użytkowników, Merrell prezentuje duży wybór konfiguracji nowego modelu. Aktualna rodzina butów Chameleon obejmuje aż 8 różnych wersji, które łączy podobna konstrukcja, wzornictwo oraz, stawiana przez twórców na pierwszym miejscu, wszechstronność. To, co je rozróżnia to: wysokość (modele niskie oraz średnie – ochraniające i stabilizujące kostkę); rodzaj membrany zapewniającej wodoodporność – lub jej brak; typ wkładki; rodzaj i sztywność podeszwy; podeszwa zewnętrzna. Zastosowane rozwiązania maję też oczywiście wpływ na różnice wagowe pomiędzy poszczególnymi modelami. Merrell prezentując tak duży wybór konfiguracji Chameleona ma na celu zapewnienie klientom idealnego doboru buta.

„Warunki w outdoorze są zmienne. Chameleon 7, tak jak gad, od którego pochodzi nazwa modelu, potrafi się do nich dostosować” – Merrell

Pod koniec niniejszego artykułu przedstawimy skrótową charakterystykę wszystkich wersji z serii Chameleon. Nim to jednak nastąpi, przyjrzyjmy się bliżej technologii i rozwiązaniom konstrukcyjnym butów Chameleon na przykładzie dwóch sztandarowych i najbardziej zaawansowanych wersji: Chameleon 7 Mid GTX oraz Chameleon 7 GTX. Zobaczmy jak spełniają one trzy podstawowe założenia producenta: Ochrona + Stabilność + Przyczepność.

Model Chameleon cechuje ochrona, stabilność i lekka konstrukcja. To ewolucja w najlepszym wydaniu.

Ochrona

O bezpieczeństwo stopy w modelu Chameleon 7 dba warstwowa cholewka ze skóry nubukowej dodatkowo wzmocniona na czubku otokiem gumowym. Zapewnia ona odpowiednią ochronę przed elementami środowiska, takimi jak skały, ostre kamienie czy gałęzie drzew. Ponadto modele Chameleon 7 Mid GTX oraz Chameleon 7 GTX wyposażone są w membranę marki GORE–TEX®, która zapewnia nieprzemakalność buta, przy zachowaniu odpowiedniej paroprzepuszczalności – tak aby stopa pozostawała sucha w każdych warunkach. Od spodu stopę chroni podeszwa stworzona w technologii Flex Plate™. Wytrzymała pianka EVA zapobiega przebiciu podeszwy przez ostre krawędzie jednocześnie zachowując niską wagę całego buta. Model Chameleon 7 GTX jest o 25% lżejszy od swojego poprzednika – Chameleon II Leather. Nad komfortem i bezpieczeństwem stopy czuwa również poduszka powietrzna zlokalizowana pod piętą oraz wyjmowana wkładka z amortyzującego materiału Kinetic Fit™ Base.

Stabilność

Elastyczna podeszwa posiada dwa zróżnicowane stopnie sztywności, które zapewniają odpowiednią stabilność. Dodatkowo wzmocnienie podeszwy w okolicach pięty chroni stopę przed urazami, podobnie jak dopasowany zapiętek – usztywniający element materiału na wysokości ścięgna Achillesa. Sprawny system sznurowania pozwala na optymalne dopasowanie cholewki do stopy, co również jest nie bez znaczenia dla stabilności w trudnym terenie. Modele sięgające za kostkę, tak jak Chameleon 7 Mid GTX zapewniają dodatkową ochronę przed osypującymi się kamieniami, a także jeszcze większą stabilność.

Dwie flagowe i najbardziej zaawansowane wersje: Chameleon 7 Mid GTX oraz Chameleon 7 GTX

Przyczepność

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn