Ultra Pirineu z Kilianem Jornetem! Niesamowita obsada zawodów w Pirenejach

przez Piotr Turkot | Opublikowano 22 września 2017 10:07

Już tylko godziny pozostały do zawodów Ultra Pirineu rozgrywanych w hiszpańskich Pirenejach w samym sercu Parku Narodowego Cadi-Moixerox. 2700 biegaczy z ponad 50 krajów będzie mierzyło się z trzema świetnie przygotowanymi i niezwykle urokliwymi trasami podczas tego wydarzenia.

Dziewiąta edycja Ultra Pirineu rozpocznie się dzisiaj, 22 września i bez wątpienia biegaczy i kibiców z całego świata czeka jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń sezonu.

Salomon Ultra Pirineu (fot. Edu Ferrer)

W tym roku Ultra Pirineu zgromadziło niesamowicie mocną elitę biegaczy zarówno wśród Pań jak i Panów. Można pokusić się o stwierdzenie, że lista najlepszych biegaczy górskich świata równa się z tą, którą mieliśmy podczas tegorocznych zawodów UTMB.

Przed nami zmagania na 3 trasach:

  • Ultramaratonie 110 km /+6800,
  • Maratonie 45 km / +2400
  • oraz na trasie NIT Pirineu 5 km/+860.

Co więcej trasa Ultramaratonu będzie również finałem Pucharu Świata Skyrunning Ultra.

Salomon Ultra Pirineu (fot. Gemma Pla)

Jednocześnie, najmłodsi biegacze od 5 do 18 lat będą mogli rywalizować na trasach od 1 do 15 km w ramach zawodów XS Pirineu. To wszystko powoduje, że mamy do czynienia z naprawdę wielkim biegowym świętem.

Oczywiście na listach startowych dominują biegacze z Hiszpanii, sporo jest Francuzów czy Portugalczyków. Ale nie brakuje też uczestników z Europy Wschodniej czy z bardziej egzotycznych biegowo krajów jak Indie czy Filipiny. Nie może na takim wyścigów zabraknąć biegaczy z Polski. Na listach startowych widnieje ośmioro naszych rodaków (trzech na dystansie Ultra, pięciu na dystansie Maratonu).

O dziwo nie jest do duża liczba jeśli porównamy udział naszych biegaczy do podobnych imprez jak choćby Lavaredo Ultra Trail gdzie wystartowało w tym roku blisko 400 osób z Polski. A szkoda. Korzystne (częste i stosunkowo tanie) połączenia lotnicze z Polski do Barcelony, a następnie 100 km odcinek do pokonania do miejscowości Baga, która jest miejscem rozgrywania głównych wydarzeń, wydaje się stosunkowo łatwym zadaniem logistycznym do zorganizowania.

Salomon Ultra Pirineu (fot. Gemma Pla)

Ultra Pirineu może stać się ciekawą alternatywą na jesienne starty, szczególnie, że jesteśmy już po szczycie urlopowym i cenowym, a pogodę mamy w Hiszpanii ciągle niemal gwarantowaną.

Wszystko zacznie się o 20:30 w piątek wraz z wieczornym startem Nit Pirineu (5 km / +860). Biegacze wystartują tuż przy wyciągu narciarskim Molina by później wspinać się do schroniska Niu de l’Àliga położonego na wysokości 2520 m.

Na starcie wielu obiecujących młodych biegaczy, takich jak Jan Margarit, zwycięzca z poprzedniego roku. Z zawodników elity należy również wymienić takie nazwiska jak: Marc Pinsach, Adrià Duarri, Nil Cardona i Pere Rullán. Wśród kobiet faworytką jest Laura Orgué, jedna z najwybitniejszych specjalistek od biegów w stylu vertical w ostatnich latach na świecie. Laura z pewnością będzie czuła oddech za plecami rywalek, wśród których największe zagrożenia powinny stanowić Fátima de Diego oraz Sheila Avilés, jedna z objawień tegorocznego sezonu.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn