Próba zdobycia K2 przez Polaków jeszcze tej zimy!

przez Administrator | Opublikowano 06 września 2017 15:45

Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala, Krzysztof Wranicz i Dariusz Załuski – oto dziesięciu śmiałków, którzy jeszcze tej zimy zmierzą się z drugim szczytem świata, czyli K2.

Leżący na granicy Chin i Pakistanu, mierzący 8611 m n.p.m. najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt na świecie, jest ostatnim ośmiotysięcznikiem, który jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Uważany jest za najtrudniejszy z ośmiotysięcznych szczytów. Jest tak przede wszystkim dlatego, że trudności wspinaczkowe znajdują się w okolicy około 8000 m n.p.m., do tego K2 jest ośmiotysięcznikiem wysuniętym najbardziej na północ, przez co panują tam wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Góra Polaków

Podczas 13. Spotkań z Filmem Górskim został przedstawiony pełen skład wyprawy. Janusz Majer, szef programu „Polskie Himalaje”, którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, powiedział w Zakopanem podczas festiwalu: K2 jest drugą górą świata, ale wszyscy mówią, że jest o wiele trudniejsza niż Mount Everest i chyba mają rację. Szczyt ten nazywany jest też „górą Polaków”.

K2 po raz pierwszy zostało zdobyte 31 lipca 1954 roku przez Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Włoska wyprawa, dowodzona przez Ardito Desio, weszła na szczyt drogą przez Żebro Abruzzi, czyli od strony południowo-wschodniej.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab, źródło: wspinanie.pl)

W 1976 roku rozpoczął się polski rozdział zmagań na K2. Do Karakorum wyruszyła ekspedycja narodowa, zorganizowana przez Polski Związek Alpinizmu, kierowana przez Janusza Kurczaba. W jej skład wchodziło 18 czołowych alpinistów, jednak niestety szczytu nie udało się zdobyć.

Wyprawa osiągnęła wysokość 8350 m n.p.m. W 1982 roku Janusz Kurczab poprowadził kolejną polską wyprawę, wtedy osiągnięto wysokość 8400 m n.p.m. W tej pierwszej wyprawie najwyżej doszli Wojtek Wróż i Gienek Chrobak – opowiadał Janusz Majer. – W drugiej wyprawie najwyżej, do ostatniego obozu, doszła czwórka himalaistów: Krzysiek Wielicki, Leszek Cichy, Wojtek Wróż i Gienek Chrobak. Krzysiek musiał zejść z Gienkiem, który się źle poczuł, a trochę wyżej podeszli jeszcze Leszek i Wojtek. W tym samym roku Wanda Rutkiewicz poprowadziła wielką wyprawę kobiecą na K2, niestety nie zdobyto wierzchołka. I wreszcie jest 1986 rok – Wanda Rutkiewicz wchodzi na K2 jako pierwsza kobieta świata. Jurek Kukuczka i Tadeusz Piotrowski robią piękną Polską Drogę w stylu alpejskim, ściana południowa. Wyprawa, którą ja kierowałem z kolei przechodzi słynną Magic Line. Na wierzchołku stają: Wojtek Wróż, Przemek Piasecki i nasz partner ze Słowacji – Peter Božik. W 1986 roku powstały dwie wielkie drogi na K2Pamiętajmy także o reszcie Polaków, którzy weszli na szczyt. Do 1986 roku na K2 stanęło pięć osób, a następnie od strony północnej wchodzi Krzysztof Wielicki, cztery dni później Rysiek Pawłowski i Piotr Pustelnik. Wchodzą filarem północnym, który został pierwszy raz zdobyty w 1982 roku przez Japończyków. Tym filarem wchodzi na K2 w 2011 roku Darek Załuski, który był na wierzchołku z Gerlinde Kaltenbrunner. W 2012 roku na szczyt wchodzi Adam Bielecki drogą pierwszych zdobywców, a w 2014 roku na szczycie staje Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan. Do tej pory na szczycie K2 stanęło 12 Polaków. Jeżeli jeszcze dodamy, że dwie solidne zimowe próby także zorganizowali Polacy – pierwsza wyprawa Andrzeja Zawady od strony Pakistanu, a potem Krzysztof Wielicki od strony Chin – to zdanie, że „K2 to polska góra” chyba nie jest przesadzone – dodaje Janusz Majer.

Dwie polskie drogi z 1986 roku – z lewej Magic Line, z prawej Polska Droga Kukuczki-Piotrowskiego

W skrócie polscy zdobywcy na K2 to:

  • 23 czerwca 1986 – Wanda Rutkiewicz
  • 8 lipca 1986 – Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski
  • 3 sierpnia 1986 – Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż
  • 10 lipca 1996 – Krzysztof Wielicki
  • 14 lipca 1996 – Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik
  • 23 sierpnia 2011 – Dariusz Załuski
  • 31 lipca 2012 – Adam Bielecki
  • 31 lipca 2014 – Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan

Letnia próba na K2

W ramach przygotowań do zimowej wyprawy tego lata odbyła się wyprawa, której celem było nie tylko wejście na drugi szczyt świata, ale także przygotowanie do zimowego szturmu m.in. pod względem wyboru jak najlepszej drogi. Wzięły w niej udział cztery osoby: Jerzy Natkański (kierownik), Janusz Gołąb, Dariusz Załuski oraz Krzysztof Wranicz.

Noc w bazie z widokiem na K2 (fot. Marcin Kin)

Nasza wyprawa była ekspedycją rekonesansową, która miała na celu rozpoznanie drogi Kukuczki i Piotrowskiego, z wariantem Messnera, do drogi Cesena – mówił Janusz Gołąb podczas festiwalu w Zakopanem. – Działaliśmy wspólnie z wyprawą Andrzeja Bargiela, mieliśmy wspólnego agenta, wspólną bazę, nasze działania się razem splatały. Z wielu względów nie zdobyliśmy szczytu, ale ja uważam wyprawę za udaną, pozyskaliśmy cenną wiedzę, która była nam potrzebna przed planowaną wyprawą zimową. Mieliśmy pecha do pogody – było za ciepło. Na dole w bazie padał deszcz, a u góry padał śnieg. Czyli na górze śniegu przybywało, a na dole wskutek deszczu śniegu ubywało, co bardzo utrudniało działalność – podsumował.

Wyprawa odbyła się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, partnerem ekspedycji była marka Lotto.

Zimowa wyprawa na K2 2017/18

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn