13. Spotkania z Filmem Górskim: Primo Levi, Gerlinde Kaltenbrunner, Marek Holeček, Leo Houlding i Marcin „Yeti” Tomaszewski

przez Administrator | Opublikowano 12 września 2017 14:47

Drugim pytaniem Kingi była prośba o wymienieni trzech rzeczy, które dały Gerlinde góry. Austriaczka odparła: stałam się pokorna, doświadczyłam szczególnej jedności, połączenia ze wszechświatem, a także nauczyłam się być zdyscyplinowana i skoncentrowana.

Marek Holeček – gorycz, słodycz i sól życia

Marek Holeček wraz ze Zdenkiem Hákiem w lipcu tego roku zdobyli Gasherbrum I, prowadząc na ośmiotysięczniku nową drogę południowo-zachodnią ścianą. Jak przewidują znawcy, dokonanie to będzie nominowane do Złotego Czekana. Podczas spotkania w Zakopanem Marek przedstawił swoją biografię w specyficzny, czeski sposób. Nie zbrakło więc dużej dawki humoru, ale również poważnej, filozoficznej perspektywy na życie i wspinanie.

Marek Holeček (fot. Piotr Drożdż)

Marek stwierdził, że urodził się w złym czasie, bo wszystko czego można było dokonać, już zostało dokonane. Inspiracją dla niego są wielcy zdobywcy, tacy jak choćby Magellan. Jego ulubionym napojem jest piwo, a czytania uczył się na książkach podróżniczych. Rodzice już od samego początku dali mu dużo wolności, którą skrzętnie wykorzystał.

Marek przypomniał, że himalaizm i alpinizm, to nie tylko zdobycie szczytu, ale również droga w góry, dzięki której można zobaczyć wciąż dziewicze miejsca i światy, o których istnieniu się nie wiedziało. Odbył około 30 wypraw, podczas których zobaczył miejsca, których w XXI wieku już się nie spodziewał. Miejsca, które pokazują różne punkty widzenia. Odkrył, że ludzie są wszędzie na świecie tacy sami, niezależnie od religii, którą wyznają.

Do tegorocznego sukcesu na Gasherbrumie I doprowadziło go pięć prób. Gdybym wcześniej widział, to co wiem teraz, nigdy bym się na to nie zdecydował – powiedział do publiczności. Został także zainspirowany projektem Jerzego Kukuczki i Wojtka Kurtyki, którzy ponad 30 lat temu także próbowali pokonać południowo-zachodnią ścianę Gasherbruma I.

Podczas drugiej próby Marka zginął jego przyjaciel – Zdeněk Hrubý. Zdeněk spadł w przepaść z całym ekwipunkiem, Marek został w ścianie tylko z czekanami i rakami, bez liny. Udało mu się przeżyć i podjąć kolejne próby, za każdym razem przekraczając własne granice, włącznie z odmrożeniem i utratą palców u stóp.

Gdy wyjeżdżałem po raz piąty na Gasherbruma I wielu ludzi mówiło mi, że prowokuję nieszczęście. Ja uważałem, że prowokuję szczęście – zapewnił. Gdy już wreszcie spełnił swoje marzenie, które zabrało mu sporą część życia, uznał, że drogę tę musi nazwać Satisfaction. Nazwa ta zawiera gorycz, słodycz i sól życia – powiedział Marek. Drogę tę zadedykował Zdenkowi Hrubý’emu.

Leo Houlding – w odbiciu lustra

Brytyjczyk poświęcił swoją prelekcję nie tylko wspinaczkowym aspektom wyprawy, podczas której wraz z partnerami pokonał główną ścianę Mirror Wall na Grenlandii, ale przede wszystkim opowiedział dlaczego ta ekspedycja była dla niego przełomem. Podczas niej przyjrzał się sobie jak w lustrze.

Leo Houlding (fot. Piotr Drożdż)

To była moja pierwsza wyprawa jako ojca, co bardzo dużo zmienia, ale także pierwsza ekspedycja po tym jak mój partner zginął we wspinaczkowym wypadku – mówił Leo Houlding.

Podczas jednego z biwaków w trakcie wyprawy na Grenlandii spadł na Leo kamień, który – gdyby uderzył go w głowę – mógł zabić. Właśnie ta sytuacja rozpoczęła jego przemyślania na temat dwóch tak odmiennych światów, które kocha: jeden to żona i (obecnie już) dwójka dzieci, drugi to wspinaczka oraz związane z nią przyjaźnie. Oba doświadczenia są wspaniałe – przyznał. Zastanawiał się nawet czy powinien coś wybrać, jednak i jedno i drugie jest zbyt dla niego ważne. Wątpliwości jednak pozostały. Góry nie są jedyną magią w naszym życiu. Ta wyprawa była inna, być może każdy wspinacz ma taki moment. Dla mnie to było kompletnie nowe podejście – dodał.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn