Systemy hamakowe, czyli alternatywa do biwakowania w namiotach

przez Piotr Turkot | Opublikowano 20 sierpnia 2017 22:18

Na większości Harpaganów grupka trzech osób sypia w hamakach rozwieszonych pomiędzy trybunami. Nocleg w namiocie w tym przypadku jest jednak dość mocno ograniczony. Niezbędne jest wyszukanie płaskiego miejsca, najlepiej by w grunt można było wbić szpilki, należy sprawdzić czy podłoże nie jest podmokłe. Wszelkie miejsca gdzie rośnie wyższa trawa czy niskie krzewy odpadają, podłoże kamieniste może uszkodzić podłogę…

Wygoda

Turystyczne materacyki dmuchane są bardzo komfortowe. Zauważą to szczególnie osoby, które z twardej karimaty przeskakują na 6-centymetrowy materac. Jednak nawet tak grube materacyki nie dorównują wygodzie hamakowi. W hamaku bardzo wygodnie można odpoczywać w czasie dnia, zjeść posiłek w terenie czy po prostu napić się herbaty lub „uciąć” sobie poobiednią drzemkę. Nawet osoby, które nie zamierzają spędzać nocy w hamaku, często zabierają ze sobą hamaki właśnie po to, by odpocząć w nich w czasie dnia.

Czasy, kiedy składowe systemów hamakowych były dostępne tylko za oceanem, minęły (fot. Marek Pechmann)

Wybór jest oczywiście indywidulany

Celem powyższego tekstu nie jest przekonanie nikogo do spania w hamaku z jednoczesnym wyrzucenia namiotu. Systemy te mają swoje wady, oczywiście. Przede wszystkim cały system noclegowy hamakowy rozkłada się dłużej i jest to nieco bardziej skomplikowane. Warto jednak zwrócić uwagę na tego rodzaju alternatywę przy okazji poszukiwań nieco innego sposobu biwakowania w terenie. Tym bardziej, że czasy, kiedy składowe systemów hamakowych były dostępne tylko za oceanem, minęły.

Aktualnie nawet polscy producenci mają w swoich ofertach produkty naprawdę wysokiej jakości. Cumulus na ten przykład stosuje najwyższej jakości tkaniny Pertex oraz polski puch o sprężystości 850 cuin oferując zestawy pozwalające na komfortowy sen nawet w czasie srogiej zimy. Lesovik również oferuje bardzo przemyślane produkty (elementy wycinane laserowo). Nieco bardziej budżetowe produkty kupimy od DD hammocks. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a czy warto? To już każdy powinien rozsądzić indywidualnie.

Rafał Buczek (Cumulus) 

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn