Pierwszy śpiwór puchowy – jak go wybrać?

przez Piotr Turkot | Opublikowano 28 sierpnia 2017 8:00

Ogromną rolę odgrywa również kondensacja pary wodnej oraz wilgoć – jeśli jest wysoka, puch może zamoknąć przez co utraci swoje właściwości izolacyjne. W tym przypadku warto zainwestować w puch hydrofobowy. W połączeniu z wodoszczelną tkaniną Pertex Endurance (wkrótce Pertex Quantum Pro) o wysokiej oddychalności, doskonale sprawdzi się w warunkach wysokiej wilgotności. Warto postawić na kombinację tych dwóch elementów, zwłaszcza kiedy istnieje możliwość zamoczenia śpiwora, lub kiedy okoliczności nie pozwalają na całkowite jego wysuszenie.

Odpowiednio dobrany i wykonany śpiwór z wysokiej jakości materiałów jest w stanie przetrwać naprawdę wiele, a Ty będziesz mógł cieszyć się nim przez długie lata (i w różnych zakątkach świata), fot. Żywe historie

Diabeł tkwi w szczegółach

Wiesz już ile puchu powinien mieć Twój śpiwór i w jakich warunkach będziesz go używać – teraz nadszedł czas na doprecyzowanie szczegółów. Po pierwsze – kształt śpiwora. Optymalny dla izolacji to klasyczna mumia. Jeśli jednak obawiasz się, że będzie Ci za ciasno, możesz wybrać np. szerszy model, taki jak Semirect (szerszy w nogach), czy Rect (w formie prostokąta, po rozpięciu może służyć jako kołdra). Zwróć uwagę również na wymiary śpiwora – zaleca się, żeby śpiwory zimowe były nieco dłuższe, aby móc schować w nich np. butlę z gazem, elektronikę, czy nawet buty. W niższych temperaturach, poniżej 0 stopni, należy także zwrócić uwagę, aby śpiwór miał niezależny kołnierz, który można zamknąć wokół szyi.

Kolejnym elementem jest zamek – zazwyczaj umieszczony na boku śpiwora. Wybór strony zamka zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Zazwyczaj osobom praworęcznym zalecany jest zamek po lewej stronie i analogicznie, osobom leworęcznym – zamek po prawej stronie. Jeśli chcesz połączyć jeden śpiwór z drugim, należy wybrać zamki po przeciwnych stronach, natomiast jeśli zamierzasz spać w namiocie „jedynce” – możesz wybrać zamek po tej samej stronie co wyjście z namiotu.

W końcu możesz pomyśleć nad kolorem – tutaj też wybór zależny jest od preferencji. Jeśli nie zamierzasz spać w namiocie, warto pomyśleć nad takim, który nie rzuca się w oczy.

Teraz znasz już wszystkie składniki potrzebne do zakupu idealnego śpiwora. Warto w niego zainwestować – odpowiednio dobrany i wykonany z wysokiej jakości materiałów jest w stanie przetrwać naprawdę wiele, a Ty będziesz mógł cieszyć się nim przez długie lata!

Zuzanna Skrzypczak (Cumulus) 

Strony: 1 | 2

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. Wojtek napisał(a):

    Rozważny i sensowny artykuł. Bez przynudzania i bajdurzenia. Pół słówka ode mnie – najlepiej mieć tak „gruby” śpiwór, aby rano po wyjściu z niego nie trzeba było się ubierać.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn