Materiały, szczegóły, patenty – czyli życia pod dachem z nylonu część 3

przez Michał Gurgul | Opublikowano 31 sierpnia 2017 13:06

Ma za zadanie chronić nie tylko przed moskitami, ale przed całym latającym i pełzającym inwentarzem. Sypialnia wykonana w dużej części z moskitiery zapewnia ochronę przed robactwem oraz dobrą wentylację. Jest to wyjątkowo ważne szczególnie w ciepłym i wilgotnym środowisku.

W upalne noce tropik takiego namiotu dwu częściowego można pozostawić w pokrowcu – spędzimy noc pod gwiazdami bez przykrego bzyczenia nad uchem (Foter.com)

Waga netto

Kupując namiot zwróć uwagę na fakt, że producent często podaje dwie wagi. Zazwyczaj interesuje nas bardziej ta niższa – waga samego namiotu. Bo jeśli patrzysz już dokładnie na wagę, to znaczy że chcesz aby była jak najniższa. Na wędrówkę nie musisz więc zabierać dodatkowych słupków, linek, szpilek i zestawów naprawczych. Może nawet nie musisz zabierać pokrowca? Namiot można podzielić np. na pół i tak zwinięty bezpośrednio przytroczyć do plecaka.

Pałąki i słupki

Większość namiotów posiada cienkie pałąki z tworzywa lub aluminiowe. Połączone są we wnętrzu elastyczną gumą ułatwiającą ich łączenie. Warto przyjrzeć się tej gumie przed zakupem – jeśli jest słabej jakości możemy mieć z nią w przyszłości problemy (fot. Gearjunkie.com)

Słupki przekłada się przez szlufki sypialni lub tropiku. Jest to jednak czasochłonne zajęcie dla dwóch osób. Dobrym rozwiązaniem są klipsy. Dzięki nim rurki wystarczy położyć na sypialni i powpinać klipsy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest taka konstrukcja namiotu, która pozwala na nierozłączanie sypialni i tropiku. Jeśli rurki da się dołączyć do tropiku podczas gdy sypialnia zostaje podpięta, zaoszczędzamy sporo czasu i pracy. Tropik zwijamy razem z sypialnią – i tak w ten sposób łatwiej zmieści się do pokrowca.

Jeśli namiot jest większy i bardziej skomplikowany dobrze jest gdy końce słupków oraz “podstawki”, w które się je osadza, oznaczone są w czytelny sposób, np. kolorami.

Dodatkowe słupki mające na celu podtrzymywanie „daszka” w przypadku małych namiotów campingowych najlepiej jest zostawić w domu. „Daszek” montuje się trudno, przy pomocy dodatkowych naciągów, a przestrzeń stworzona w ten sposób nie jest zbyt praktyczna. W przypadku namiotów rodzinnych z dużym przedsionkiem rozwiązanie to może się sprawdzać, otwierając przyjemnie przestrzeń przedsionka, podczas mniejszych opadów lub w celu utworzenia schronienia przed słońcem.

Śledzie i szpilki

Szerokie i ciężkie, choć bardzo wytrzymałe śledzie do naciągów namiotu odeszły już raczej w zapomnienie. Czasem spotyka się je jeszcze w wersji z tworzywa – są lżejsze od aluminiowych poprzedników, jednak chyba nie aż tak wytrzymałe. Większość namiotów posiada szpilki, które ważą bardzo niewiele, ale za to lubią się wyginać. Dlatego gdy ziemia jest twarda, a niebo czyste, czasem lepiej jest ich nie tłuc na siłę kamieniem.

Wytrzymałe i lekkie szpilki można dokupić w oddzielnych zestawach (fot. Gearjunkie.com)

Przedsionek namiotu

Często w trudnych warunkach buty trzeba zabrać ze sobą do sypialni z obawy przed tym, że za bardzo zmokną albo za bardzo zamarzną. Jeśli jednak namiot posiada przedsionek, a pogoda jest w miarę łaskawa, ubłocone i nie pachnące zbyt ładnie buty możemy zostawić na zewnątrz. Część niepotrzebnych rzeczy można również ulokować w przedsionku oszczędzając tym samym przestrzeń w sypialni.

Schowki wewnętrzne

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn